Türk sinemasında aydınlatma ve komposizyon alanında yeni eğilimler
The New trends of lighting and picture composition in Turkish cinema
- Tez No: 89351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİK GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (En fazla 250 sözcükl: Avrupa Resim Sanatının ve hristiyan kültürünün sahip olduğu, görsel kültüre, bizim hiç bir zaman sahip olamayışımızın karşısında Türk Sineması, günümüzde sahip olduğu teknik imkan dahilinde Avrupa Sineması ile yarışacak konuma gelmiştir. Bu Türk Sinemasındaki atılım, Avrupa Sinemasını destekleyen fonlar ve sinema pelüküllerindeki ışığa hassas filmlerin de çıkmasıyla birlikte sağlanmıştır. Avrupa sinema fonlarından yararlanan yönetmenlerimiz ister istemez bu kültürün görsel hazinelerinden de faydalanmışlardır. Geçmişte çok da önemli olmayan mekan düzeni, renk seçimi, günümüzde hassas bir şekilde gerçekleşmeye başlamıştır. Bu da filmlerimizdeki, komposizyon seçimlerini ve aydınlatmanın çok daha doğal oluşunu beraberinde getirmiştir. Tezimin ilk bölümünde Avrupa resim sanatında komposizyon, aydınlatma ve renk kullanımında usta olan ressamları inceledim. İkinci kısımda ise sinemada mekan, atmosfer yaratımı ve renk kullanımını inceledim. Son olarak da Türk Sinemasında, günümüzde ses getirmiş üç filmi, biçim ve biçimin içeriğe etkisinin ilişkisini inceledim. Bu tezi yapmaktaki amacım Türk Sinemasının, Avrupa Sinemasına biçim olarak yaklaştığı ve“Aydınlatma ve Komposizyon”alanında bilinçli adımlar attığını ispatlamak oldu. IV
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT ten fazla 250 sözcükV In spite of our lackness in visual cultur as much Christian culture as. Even tough we never have had such a painting art and visual culture as christian culture has, Turkish Cinema is now in a such situation at which it can compete with European Cinema. This achievement has came out along with founds supporting European Cinema, together with light sensitive film in cinema films. Our directors who used European Cinema founds have also benefited of visual treasure of this culture. Location order and color selection. Which were not important in the past were carried out preciesly. This was arrompanred with increased naturality in composition selection and illumination. In first part of my thesis, I investigated painters who are very good at illumination and color utilisation. In second part, I surveyed, atmosphere creation and color utilisation. Finally, I investigated theree movies which were very much attracted in terms of form and contents. My aim to make this thesis was to proof that Turkish Cinema has adjusted itself to the European Cinema in terms of form and illumination. DQKOMANBSYON MKR&EZt