Mantıkta hitabet
The Rhetoric in logic
  1. Tez No: 89350
  2. Yazar: HÜSEYİN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Hitabet insanları ikna etmede kullanılan kıyasî bir sanattır. Mantıkta beş sanattan üçüncüsü olarak ele alınmıştır. Gayesi dinleyicilerde ikna sağlamak olan hitabet sanatımn kıyasları entimem olarak isimlendirilir. Entimemlerle birlikte örnekler de hitabetin önemli unsurlarındandır. Entimemler maznunat ve makbûlat öncüllerinden kurulan kıyaslardır. Hitabetin üç temel unsuru vardır. Hatip, dinleyici ve konu. Yine üç çe şit hitabet vardır: Politik hitabet, adlî hitabet ve torensel hitabet Bu üç hita bet türünden en önemlisi politik olandır. iyi düzenlenmiş bir konuşma dört bölümden oluşur; 1. Giriş, 2. ifade, 3. İspat, 4. Sonuç. İfade ve ispat asıl bölümlerdir, giriş ve sonuç ise bu iki bölümü desteklemektedir. Akılsal-mantıksal temellere dayanarak tertip edilen söylevler gerçek ten de dinleyicilerde kuvvetli bir ikna oluşmasını sağlarlar. Netice itibariyle hitabeti bütünüyle kavrayabilmek için onun şiir ve cedel gibi diğer sanatlarla olan ilişkisini bilmek ve hitabet-metafor, hitabet-politika, hitabet-etik gibi konuların da araştırmak gerekir. HC YrâSIKÖCİffîîM WMMM DOKÜMANTASYON MESMM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rhetoric is a syllogistic art through which people are persuaded.lt is considered as the third of the five arts in logic. The syllogisms of the art of rhetoric the point of which is to provide a persuasion on the people, are called enthymeme.The given examples are also important elements of the rhetoric as well as the entymemes.Entymemes are syllogisms that are established with presumptions and accepta. Rhetoric has three elements: the orator,the audience and the subjectThere are three types of rhetoric: Deliberative^ rensic and ceremonial rhetoricThe most significant of this tree types of rhetoric is the deliberative one. A well organised rhetoric is consist of four sections: LIntroduction, 2.Account, 3.Proof, 4.Epilog. Account and proof are the vital parts of rhetoric and the introduction and epilog support them. The orations that are organised depending on reason and logic will provide and effective persuasion on the audience, indeed. Therefore to be able to comprehend the rhetoric in its all means, you have to know its interrelationship with other arts such as poetry and dialectic, and study the subjects as rhetoric-metaphor, rhetoric-politics, rhetoric-ethics.