Vergilemede etkinliği sağlama yönünden SM (Serbest Muhasebecilik), SMMM (Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik) ve YMM (Yeminli Mali Müşavirlik) Kurumu (Türkiye örneği)
The Institutions of SEA (Self-employed Accountancy), SEAFC (Self-employed Accountantship and Financial Counsellorship) and UOFC (Under Oath Financial Counsellorship) in the context of providing efficacy ...
  1. Tez No: 89352
  2. Yazar: AYTEKİN BORAKAZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Ülkemizde ve Dünya' da muhasebenin ve muhasebecilik mesleğinin tarihsel gelişimi, vergi ve vergiciliğin gelişimi ile paraleldir. Bu çerçevede muhasebe mesleğinin vergilere etkileri, aynı şekilde verginin de tarihsel süreçte ele alınmasıyla ortaya konulabilir. Ülkemizde muhasebe ve muhasebecilik mesleğinin dönemler itibariyle ele alınarak incelenmesi konuyu daha anlaşılır hale getirecektir. Yurdumuzda yasal hale gelmesi, henüz on yıl olmasına rağmen muhasebecilik mesleği bu kısa süre içerisinde önemli adımlar atmış ve birçok yenileşmeyi ve gelişmeyi beraberinde getirmiştir. Tekdüzen muhasebe sisteminin uygulanmaya konması, vergi alanında yapılan birçok değişiklikler bunlardan bazılarıdır. Vergi mükelleflerinde, vergi ahlakının yerleşmesi, vergi mükellefleriyle vergi idaresi arasında bir köprü oluşturulması, muhasebecilerin bu süre içinde yaptığı önemli işlerdendir. Meslek mensupları, teknolojik gelişmelerden yararlanarak vergi kayıp ve kaçağını azaltma ve vergi gelirlerini en kısa zamanda tahsil etme alanlarında da çalışmalarda bulunmaktadırlar. Muhasebecilik ve müşavirlik mesleği mensupları, devletlerin en önemli gelir kaynakları olan vergileri, vergi mükellefleri açısından anlaşılır bir hale getiren, bir anlamda yarı kamu görevlileridir. 3568 sayılı Meslek yasasının içeriği de meslek mensuplarının bu anlamda yüklendikleri sorumluluk ve yetkileri ortaya koymaktadır. Tez içerisinde yukarıda sayılan konular çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The historical developmnet of accounting and accountancy and the development of tax and taxation, in the national and international base, are parallel. In this manner, the effects of accountancy on taxes might be brought out by taking the tax issue up in historical process. To discuss the accounting and the accountancy in our country in terms of periods will make the issue clearer. Despite the fact that the accountancy became legitimate only one decade ago in our country, it progressed considerably and brought many novelties and developments together. The application of general accounting system and many changes achieved in taxation may be recallaed at once as an example. The adoption of a cetain taxation morality among tax payers and to build a bridge between tax payers and tax administration have been significant deeds achieved by accountants so far. The professionals have also been working on collecting tax revenues immediately and reducing tax evasion by making use of high technology. The members of accountanatship and counsellership are“Semi-officals”making taxes, that are the most important incomes of the government, intelligible for tax payers. The content of the 3568 numbered profession law also puts forward the responsibilities and the authority being undertaken, in this sense. The issues mentioned above have been discussed in various perspectives within the thesis. IV