Pragmatist filozoflarda din anlayışı
Pragmatic philosophers's understanding of religion
- Tez No: 89353
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
l»:-/^'!Silll3f: ÖZET Pragmatist filozofların genel felsefe anlayıştan dini ele alış tarzına da yansımaktadır. Din anlayışlarının temelinde de, hakikatin statik olmadığı ve fayda getirmesine göre sürekli değiştiği düşüncesi bulunmaktadır. Dinin doğruluğunu ise, olgular ve fenomenler dünyasında fayda sağlayıp sağlamamasına göre takdir etmişlerdir. Bundan dolayı da Peirce ve Dewey inaneı olgular dünyasıyla sınırlarken, James, "inanma iradesinle, bu alemi aşan imana imkan tanımıştır. Peirce, panteist olarak adlandırılabilir, öte yandan ona göre zorunlu bir varlık olmasına rağmen Tanrı yine de müphem bir varlıktır. James, bir yönüyle değişen ve kısmen alemi ihtiva eden sınırlı bir panteizmi kabul etmektedir. Dewey ise Tanrı kavramının içeriğini farklı şekilde doldurarak naturalist görüşe sahiptir. Genel olarak pragmatist filozoflar, Tanrı'nın varlığı hakkında ileri sürüten delilleri reddetmişler, ancak Tanrı'nın varlığının kabul edilmesinin pratik fayda sağlıyorsa mümkün olabileceğini savunmuşlardır. Pragmatist filozoflar dini, tarihsel ve yaşayan olmak Üzere ikiye ayırmaktadırlar. Onlar, insanlara acı çektirdiği düşüncesinden dolayı tarihsel dini reddederek, yaşayan dini benimsemektedirler. Peirce, teolojik önermeleri pratik faydayla değerlendirmektedir. Buna göre teorik bir düşünce, bir türlü veya başka türlü olduğunda, pratik fayda da bir değişiklik yoksa, bu önermeler birbirlerine zıt dahi olsalar aralarında hiçbir fark görmemektedir. James daha çok dini tecrübeye önem vermekte, dinin anlaşılabilmesi için takva sahiplerinin özel hayatlarının incelenmesi gerektiğini savunmaktadır. Dewey ise, din ite dindarlığı ayırmakta ve esas olanın da bireye ve topluma fayda sağladığından dolayı dindarlık olduğunu belirtmektedir. Pragmatist filozoflar bu düşüncelerini Tanrı, ruh,cevher vb. aşkın kavramlara uyguladıkları gibi, dinin tezahürleri olan ibadetler, kurumlar, sosyal fonksiyonlar ve benzerlerini de aynı ölçüyle ele almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The general philosophical understanding of pragmatic philosophers reflected on their approach to the religion. In their fundamental understanding of religion they think that“truth”is not static» but it is continuously changing according to Its benefits. They appreciated truthfulness of religion according to whether it benefits or not in the world of facts and phenomena. Therefore, white Peiree and Dewey were limiting the belief with the world of facts and phenomena, James makes the belief that transcends to this world possible by the“will to believe”. Peiree can be named as a panentheist. In spite of God is necessary Being, He is an ambigues one. James accepted the limited pantheism which includes the world partially and changes in one side. Dewey interpreted the implicit of“god”and so had the view of naturalism. Generally, pragmatic philosophers rejected the evidences about the existence of God, meanwhile they think that if the acceptance of God's existence has benefits in the practical life, it is possible to believe in Him. Pragmatist philosophers divided the religion into two categories: The historical religion and that the living one. They refused the historical religion, and preferred the living religion, because the people suffer from the former. Peiree approaches to the theological propositions with the practical benefits. James emphasizes upon religious experience and claims that the understanding of religion depends on the lives of pious people. Dewey seperated between the religion and religiosity and said thet the essential and the important one in this field the religiosity that benefits the individual and society. Pragmatist philosophers applied their thoughts to the trancendental terms like God, Soul, essence etc. And they also approach, in the same way, to prays, instutitions, social functions which are the manifestations of religion.