Profesyonel bir vokal icracısının bedensel ve nöropsikolojik bağlamda performans kaygısının giderilmesine yönelik eylemler
Ways to reduce performance anxiety in a professional vocal performer in the context of physical and neuropsychological factors
- Tez No: 893525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SETA KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde pek çok insanın aşırı stres, kaygı ve panik bozukluk yaşadığı bilinmektedir. Özellikle de konu sanat ve performans alanları olduğunda bu durumu içinde barındıran ve kaygıya sebebiyet veren daha fazla unsurla karşılaşılmaktadır. Bunlar arasında; genetik faktörler, aile/kültür, sosyal çevre, eğitim alanları, teknik yetersizlik, mükemmeliyetçilik ve bunların bütününden doğan özgüven problemlerinin yarattığı duygu durum sorunları oldukça yaygındır. Bu çalışmada profesyonel alanda meslek hayatının başında veya sürecin içinde olan vokal icracılarının, bedensel ve nöropsikolojik bağlamda kaygılarının giderilmesine veya bu durumla baş etmelerine yönelik öneriler sunulmuştur. Tezin ikinci bölümünde, enstrüman olarak kullandığımız bedenimizin yani insan sesinin anatomik yapısına, üçüncü bölümde kaygının insan beyninde hangi aşamalardan geçerek nasıl oluştuğu ve dördüncü bölümde ise, performans anksiyetesi ile psikolojik ve bedensel bağlamda başa çıkabilme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Buna ek olarak, vokal eğitimindeki olumlu/olumsuz faktörlerin performans kaygısına olan etkilerine de değinilmiştir. Çalışma, 2023-2024 yılı eğitim-öğretim döneminin 22 Ocak 2024 – 22 Şubat 2024 aralığını kapsayarak, 50 kişiden oluşan profesyonel vokal ve vokal grupları, tiyatro ve müzikal icracıları ile yapılmıştır. Öncelikle araştırmanın ana temasını ortaya çıkarmak amacıyla katılımcılardan 'Endişe ve Kaygı Envanteri'ni doldurmaları istenmiş, çıkan sonuçlar istatistiki olarak tablolandırılmıştır. Ardından araştırmacı Begüm Akman ve Danışman Doç.Dr. Seta Kürkçüoğlu tarafından özgün olarak hazırlanan“Vokal Performans Kaygısının Tespitine Yönelik Anket”, vokal performans icracılarının duygu durumlarının tespiti için kullanılmıştır. Çalışmada, Demografik Bilgiler Formu, Kaygı-Korku ve Özgüven Eksikliğine ilişkin anket soruları ile Endişe ve Kaygı Envanteri ile elde edilen toplanan verilerin çözümlenmesinde SPSS 26.0 paket istatistik programından yararlanılmıştır. Uygulanan anketler kanıta dayalı olup, mesleklerini profesyonel alanda sürdürmekte olan vokal icracıları adına sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada yer verilen önerilerden faydalanmış olan katılımcıların, performans kaygısına yönelik problemleri çok daha az ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, it is known that many people experience excessive stress, anxiety, and panic disorders. This is especially true in the fields of art and performance, where more elements that contribute to and cause anxiety are encountered. These elements include genetic factors, family/culture, social environment, education fields, technical inadequacies, perfectionism, and the emotional issues caused by resulting self-confidence problems. This study presents recommendations for professional vocal performers, whether they are at the beginning of their careers or already in the field, to alleviate or cope with their anxieties in a physical and neuropsychological context. The second chapter of the thesis discusses the anatomical structure of the human voice, which we use as an instrument. The third chapter explains the stages of how anxiety forms in the human brain. The fourth chapter addresses methods for coping with performance anxiety from both psychological and physical perspectives. Additionally, the impact of positive and negative factors in vocal education on performance anxiety is also discussed. The study was conducted between January 22, 2024, and February 22, 2024, during the 2023-2024 academic year, involving 50 participants comprising professional vocal and vocal groups, as well as theater and musical performers. Initially, participants were asked to complete the“Anxiety and Worry Inventory”to identify the main theme of the research, and the results were statistically tabulated. Subsequently, the“Survey for Identifying Vocal Performance Anxiety,”uniquely prepared by researcher Begüm Akman and Advisor Assoc. Prof. Dr. Seta Kürkçüoğlu, was used to determine the emotional states of vocal performance performers. The study utilized the SPSS 26.0 statistical package program for analyzing the collected data from the Demographic Information Form, Anxiety-Fear and Lack of Self-Confidence questionnaire questions, and the Anxiety and Worry Inventory. The applied surveys were evidence-based and provided valuable insights for professional vocal performers.