Ortodontistlerin sınıf II maloklüzyon düzeltimi sonrası pekiştirme protokolüne yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of orthodontists' treatments of consolidation treatments after correction of class II malocclusion
- Tez No: 893524
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalıĢmanın amacı, ortodontistlerin sık görülen bir maloklüzyon olan Sınıf II maloklüzyon tedavisi sonrası genel pekiĢtirme protokollerini değerlendirmektir. ÇalıĢmaya TOD üyesi 377 ortodontist katılmıĢtır. Katılımcılardan 31 soruluk bir anket doldurulması istenmiĢtir. AraĢtırma kapsamında toplanan verilerin istatistiksel analiz için SPSS 24.0 programı kullanılmıĢtır. ÇalıĢma verileri değerlendirilirken, tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Sayı, Frekans) kullanılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate orthodontists general retention protocols after treatment of Class II malocclusion, which is a common malocclusion. 377 orthodontists who are TOD members participated in the study. Participants were asked to fill out a survey of 31 questions. SPSS 24.0 program was used for statistical analysis of the data collected within the scope of the research. Descriptive statistical methods (Number, Frequency) were used when evaluating the study data.