Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Ali Nihat Tarlan Koleksiyonu 62 numarada kayıtlı Mecmu'a-i Eş'ar'ın mecmuaların sistematik tasnifi projesi'ne göre tasnifi (150b-197a v.)
Classification of the Mecmu'a-i Eş'ar registered in number 62 at the Ali Nihat Tarlan collection of the Suleymaniye Library according to systematical classification project (150b – 197a v.)
- Tez No: 893528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu tez çalışması, Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Ali Nihat Tarlan Koleksiyonu 62 numarada kayıtlı olan Mecmu'a-i Eş'ar isimli şiir mecmuasının 150b- 197a varakları arasında bulunan şiirlerin ve az miktarda bulunan nesir parçalarının transkripsiyonunu, ayrıca Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesine Göre yapılan tasnifini ve mecmuanın tanıtımını içermektedir. Mecmuada 15-16 ve 19. yüzyıllar arasında yaşamış pek çok şairin çeşitli nazım şekilleriyle yazılmış şiirleri yer almaktadır. Toplamda mahlası bilinen 82 şair ve 151 şiir bulunmaktadır. Ayrıca şairi belirlenemeyen 122 şiir parçası mevcuttur. Mecmuada bulunan şairler ağırlıklı olarak divan şairleri olmakla beraber tekke şairlerine de rastlanmaktadır. Mecmuadaki şiirlerin neredeyse tamamı Türkçe olup az miktarda Farsça şiir parçaları olduğu da görülmüştür. Mecmua içerisinde şiirler haricinde kısa nesir parçalarına da rastlanmış olup tasnifleri yapılmıştır. Birinci bölümde çalışmanın konusu, amacı, önemi anlatılmış olup ardından kısaca mecmualar hakkında bilgi verilmiş ve çalışmaya konu olan mecmua tanıtılmıştır. İkinci bölümde önceki çalışmalar hakkında bilgi verilip üçüncü bölümde çalışmanın yöntemi izah edildikten sonra dördüncü bölümde manzum ve mensur parçaların MESTAP'a göre tasnifi verilmiştir. Son olarak bahsi geçen mecmuanın 150b-197a sayfa aralığının transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes the transcription of the poems and a small amount of prose pieces found between pages 150b and 197a of the poetry magazine called Mecmu'a-i Eş'ar, which is registered in the Suleymaniye Manuscript Library Ali Nihat Tarlan Collection number 62, as well as its classification according to the Systematic Classification of Magazines Project and It includes the introduction of the magazine. The magazine contains poems written in various verse forms by many poets who lived between the 15th, 16th and 19th centuries. In total, there are 82 poets and 151 poems whose pseudonyms are know. There are also 122 poems whose pseudonym is unknown. Although the poets in the magazine were mainly divan poets, lodge poets were also encountered. Almost all of the poems in the magazine are in Turkish, but there are also a small number of Arabic and Persian poems. Apart from poems, short prose pieces were also found in the magazine and they were classified. In the first chapter, the subject, purpose and importance of the study are explained, then briefly information about the magazines is given and the magazine that is the subject of the study is introduced. After giving information about previous studies in the second chapter, explaining the method of the study in the third chapter, the classification of verse and prose pieces according to MESTAP is given in the fourth chapter. Finally, the transcribed text of page 150b-197a of the mentioned magazine is included.