Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Ali Nihat tarlan koleksiyonu 62 numarada kayıtlı mecmu'a-i eş'ar'ın mecmuaların sistematik tasnifi projesi'ne göre tasnifi (100b-150a v.)
Classification of the mecmu'a-i eş'ar registered in number 62 at the ali nihat tarlan collection of the Süleymaniye Library According to Systematical classification project (100b-150a v.)
  1. Tez No: 828381
  2. Yazar: ZÜMRÜT İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tez çalışması Süleymaniye Kütüphanesi'nde Ali Nihat Tarlan Koleksiyonu 62 Numarada bulunan Mecmu'a-i Eş'ar isimli şiir mecmuasının 100b-150a varakları arasında yer alan şiirlerin transkripsiyonunu, Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesine göre yapılan tasnifini ve mecmuanın tanıtımını içermektedir. Mecmuada 15-16 ve 17. yüzyıllar arasında yaşamış çok sayıda şairin çeşitli nazım şekilleriyle yazılmış şiirleri yer almaktadır. Toplamda, mahlası bilinen 105 şair ve şiiri bulunmaktadır. Giriş kısmında bu çalışma hakkında bilgi verilmiş daha sonra kısaca mecmualardan bahsedilmiştir. Giriş kısmının ardından 62 numaralı mecmua tanıtılmış olup MESTAP'a göre tasnifi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise bahsi geçen mecmuanın 100b-150a sayfa aralığının transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study covers the transcription of the poems in the pages 100b-150a of the poetry journal named Mecmu'a-i Eş'ar in the Ali Nihat Tarlan Collection Number 62 in the Süleymaniye Library, the classification made according to the Systematic Classification of the Journals Project and the introduction of the journal. contains. There are poems written in various verse forms by many poets who lived between the 15th-16th and 17th centuries in the journal. In total, there are 104 known poets and their poems. In the introduction part, information about this study is given and then the journals are briefly mentioned. After the introduction part, the journal numbered 62 was introduced and classified according to MESTAP. In the second part of the study, the transcripted text of the 100b-150a page range of the mentioned journal is included.