Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Ali Nihat Tarlan Koleksiyonu 62 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr'ın Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne göre tasnifi (1b-100a v.)
Classification of the Mecmûa-i Eş'âr registered at Suleymaniye Manuscript Library, Ali Nihat Tarlan Collection, no. 62 according to the Systematic Classification of Miscellanies Project (MESTAP) (Folios 1b-100a)
- Tez No: 1006301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamız klasik Türk edebiyatının önemli kaynaklarından olan mecmuaları konu edinmiştir. Tez çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde mecmua kavramına dair değerlendirmeler başlığı altında ana hatlarıyla mecmua kavramı tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu bölümde mecmuaların tarihsel gelişimi, içerik ve şekil bakımından incelenmesi, bilim ve kültür dünyasına katkılarından söz edilerek mecmuaların bilimsel ve sistematik bir şekilde tasnif edilmesinin gerekliliği tespit edilmiştir. Birinci bölümde kuramsal çerçeve çizildikten sonra ikinci bölümde araştırma konusu olarak bir mecmua incelenmiştir. Bu bölümde Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Ali Nihat Tarlan Koleksiyonunda bulunan 62 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr'ın tanıtılması ve 1b-100a varakları arasındaki şair ve metinlerin bazı özelliklere göre tasnifleri bulunmaktadır. Üçüncü bölüm ise 1b-100a varakları arasındaki edebi metinlerin çeviri yazı harflerine aktarımı ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne göre tasnifini içermektedir. Son bölüm olan sonuç bölümünde ise üzerinde çalıştığımız mecmuanın önemi ve yapılan tasnif çalışmalarının bilim ve klasik Türk Edebiyatı çalışmalarına katkısı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study focuses on the mecmuas, which are important sources of classical literature. Our thesis consists of three main chapters. In the first part, under the title of evaluations on the concept of mecmua, the concept of mecmua was tried to be introduced. In this section, the necessity of a scientific and systematic classification of mecmuas was determined by mentioning the historical development of mecmuas, their content and form, their contributions to the world of science and culture. After the theoretical framework is drawn in the first chapter, a mecmua is analyzed in the second chapter as a research subject. This chapter includes the introduction of the Mecmû'a-i Eş'âr registered in the Ali Nihat Tarlan Collection of the Süleymaniye Manuscript Library, number 62, and the classification of the poets and texts between 1b-100a according to some characteristics. The third part includes the transcription of the literary texts between 1b-100a and their classification according to the Systematic Classification of Mecmuas Project (MESTAP). In the last part, the conclusion, the importance of the mecmua we have studied and the contribution of the classification studies to science and classical Turkish Literature studies are determined.