Elfaz-ı küfür literatürünün tekfir ve tebliğ bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of elfaz-i küfür literature in terms of tekfir and tebliğ
- Tez No: 893532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET HANEFİ SULUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde Kelâm ilminin en önemli konularından iman ve küfür meselesinin elfâz-ı küfür bölümü ve literatürü ele alınmıştır. Kişinin Peygamber (sav)'a ve Allah'tan getirdiklerine inandım demesi zahiren iman dairesine girmesi için yeterlidir. Kişinin iman dairesinden çıkmasına sebep olan sözlere ise dini literatürde elfâz-ı küfür denilmektedir. Tezde ayrıca elfâz-ı küfre ait yazma eserlerin tanıtımı yapılmış ve bu literatürün tekfir ve tebliğ bağlamında yeniden değerlendirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis one of the most important subjects of Kalam, Utterances of unbelif and its literature has been handled. It is enough for someone to believe the messenger and his words from Allah to get into iman outwardly. The words which cause one's getting out of iman is called Utterances of unbelif in literature. Additionaly, in the thesis works belong to elfâzı küfür have been introduced and the literature has been reevaluated by context of tekbir and tebliğ.