Deniz trafik operatörlerinin iş yükü ile deniz emniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between workload of vessel traffic services operators and maritime safety
  1. Tez No: 893533
  2. Yazar: ELİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERİM PAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Küresel deniz ticaretinin genişlemesiyle birlikte gemi trafik hacmi artmakta ve deniz emniyetinin sağlanmasının önemi her geçen gün artmaktadır. Özellikle kıyı bölgelerinde ve liman sahalarında artan trafik yoğunluğu kazaları da beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda, belirlenmiş sorumluluk sahalarında deniz trafiğini düzenleyen ve sürekli izleyen, gemilere seyir yardımı ve bilgi hizmeti veren gemi trafik hizmetleri (GTH) deniz emniyetinin sağlanması hususunda anahtar bir rol oynamaktadır. Deniz trafik operatörü, gemi trafik hizmetleri merkezinde teknolojik imkanlarla gemilerle iletişim kuran ve bahsedilen hizmetleri veren kişidir. İnsan hatası payının %90 seviyelerinde olduğu deniz kazalarında her paydaşın rolünü anlamak ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada deniz trafik operatörlerinin iş yükünü etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve kapsamlı bir şekilde analiz edilmesi, uygulama sahası olan Türk Boğazları'nın deniz trafiği verilerinin iş yükü faktörleri kapsamında analiz edilmesi ve gemi trafik hizmetlerinin nedensel bir faktör olarak yer aldığı IMO kaza raporlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan içerik analizine göre operatörün iş yükünü en fazla demirleme sahası, gemilere bilgi verme, akıntı, gemi sayısı, geminin hızı ve gemi insanlarının İngilizce yetersizliği ile iç faktörlerden haberleşme/VHF kısıtları, deniz tecrübesi ve personel sayısı etkilemektedir. Uyum analizi sonuçlarına göre, iş yükü faktörleri sektöre ve GTH merkezine göre farklılık gösterebilmektedir. Uygulama alanının 17 yıllık kaza verileri incelendiğinde, kazaların %64'ünün demirleme bölgelerinde meydana geldiği tespit edilmiştir. İncelenen IMO raporlarına göre GTH ilişki kazalarda en fazla karşılaşılan hata tipi beceri temelli hatalar ve sosyal/canlı çevre ile ilgili hatalardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the expansion of global maritime trade, the volume of ship traffic is increasing and the importance of ensuring maritime safety is increasing day by day. Increasing traffic density, especially in coastal areas and harbor areas, brings accidents. In this context, vessel traffic services (VTS), which regulate and continuously monitor maritime traffic in designated areas of responsibility and provide navigational assistance and information services to ships, play a key role in ensuring maritime safety. The vessel traffic services operator (VTSo) is the person who communicates with the ships by means of technological means at the VTS center and provides the mentioned services. It is of particular importance to understand the role of each stakeholder in maritime accidents where the share of human error is around 90%. This study aims to identify and comprehensively analyze the factors affecting the workload of VTSo, analyze the maritime traffic data of the Turkish Straits, which is the application area, within the scope of workload factors, and examine IMO accident reports where vessel traffic services are considered as a causal factor. According to the content analysis, the workload of the operator is mostly affected by the anchorage area, giving information to the ships, currents, number of ships, speed of the ships and lack of English language skills of the seafarers, and internal factors such as communication/VHF limitations, sea experience of the operators and number of personnel. According to the results of the correspondence analysis, workload factors can vary depending on the sector and VTS center. Based on 17 years of accident data from the area of application, 64% of the accidents occur in anchorage areas. According to the IMO reports reviewed, the most common error types associated with VTS-related accidents are skill-based errors and lifeware in the preconditions.