COVİD-19 pandemisinin proje yönetim metotlarının işleyişine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the COVID-19 pandemic on the operation of project management methods
- Tez No: 893539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE GÜLİZ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Science and Technology, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, COVID-19 pandemisinin Agile ve Waterfall proje yönetim metodlarının işleyişine olan etkileri incelenmiştir. Çalışma, IT sektöründeki çalışanlar arasında yapılan anketlerle elde edilen verilerin SPSS programı kullanılarak analiz edilmesi üzerine odaklanmıştır. Araştırmanın amacı, Agile ve Waterfall metodolojilerini kullandığını iddia eden bireylerin, bu metodolojilere ne ölçüde sadık kaldıklarını belirlemek ve uygulamalarındaki tutarsızlıkları ortaya koymaktır. Tezin teorik kısmında, Agile ve Waterfall metodolojilerinin temel prensipleri, avantajları ve dezavantajları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ayrıca, bu iki metodolojinin proje yönetimi süreçlerindeki uygulamaları ve etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Araştırmanın ampirik kısmında ise, IT sektöründe çalışan profesyonellere yönelik bir anket uygulanmış ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, Agile metodolojisinin esneklik, hızlı adaptasyon ve müşteri odaklılık açısından daha avantajlı olduğunu, ancak Waterfall metodolojisinin daha net bir yapı ve daha belirli süreçler sunduğunu göstermektedir. Ayrıca, araştırma bulguları, firmaların genellikle hibrit modeller kullanarak her iki metodolojinin avantajlarından faydalandığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu tez çalışması, Agile ve Waterfall metodolojilerinin kurumsal firmalardaki uygulamalarına dair önemli bulgular sunmakta ve proje yönetiminde en uygun metodolojinin seçilmesi konusunda değerli bilgiler sağlamaktadır. Bu çalışmanın, proje yönetimi alanında çalışan profesyoneller ve akademisyenler için faydalı bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impact of the COVID-19 pandemic on the functioning of Agile and Waterfall project management methodologies has been examined. The study focuses on analyzing survey data collected from IT sector employees using the SPSS software. The primary goal is to determine the extent to which individuals who claim to use Agile or Waterfall methodologies adhere to these practices and to identify any inconsistencies in their application. The theoretical part of the thesis elaborates on the fundamental principles, advantages, and disadvantages of Agile and Waterfall methodologies. It also compares the application and effectiveness of these two methodologies in project management processes. The empirical part involves conducting a survey among IT professionals and statistically analyzing the collected data. The analysis results indicate that the Agile methodology is more advantageous in terms of flexibility, quick adaptation, and customer orientation, while the Waterfall methodology provides a clearer structure and more defined processes. Furthermore, the research findings reveal that companies often utilize hybrid models to leverage the benefits of both methodologies. In conclusion, this thesis presents significant findings regarding the application of Agile and Waterfall methodologies in corporate firms and offers valuable insights for selecting the most appropriate methodology for project management. This study is expected to be a useful resource for professionals and academics in the field of project management.