Ortaokul öğrencilerinin matematiğe yönelik kaygılarının aile, öğretmen ve çevre etkisi bağlamlarında incelenmesi
Investigation of middle school students' anxiety towards mathematics in the context of family, teacher, and environmental effects
- Tez No: 893547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KATRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma 05/12/2023 tarihli, E-21447663-300-511101 sayılı etik kurul onayının alınmasıyla uygulanmaya başlamıştır. Ortaokul öğrencilerinin matematiğe yönelik kaygılarının aile, öğretmen ve çevre etkisi bağlamlarında incelenmesi amacıyla yürütülen bu araştırma, tarama araştırması modeline göre tasarlanmıştır. Beş farklı alt problem belirlenmiş ve ortaokul öğrencilerinin matematiğe yönelik kaygıları; i) hangi düzeydedir, ii) cinsiyet ve sınıf seviyesi bağlamlarında nasıldır, iii) ebeveynleri bağlamında nasıldır, iv) öğretmen bağlamında nasıldır, v) çevre bağlamında nasıldır sorularına cevap aranmıştır. Araştırma örneklemini 443 ortaokul öğrencisi ve öğrencilerin velileri oluşturmaktadır. Öğrencilere; veli izin belgesi, bilgi formu, Matematik Kaygısı-Endişesi Ölçeği, Ebeveyn Matematik Kaygısı Ölçeği dağıtılmıştır. Toplanan veriler parametrik ve parametrik olmayan teknikler ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre ortaokul öğrencilerinin matematiğe yönelik kaygıları; i) yüksek düzeydedir; ii) cinsiyete göre farklılaşma göstermezken, sınıf seviyesine göre anlamlı farklılık göstermektedir; iii) anne ve baba eğitim durumuna göre, anne ve babanın matematiği sevip-sevmemesini öğrenciye yansıtmalarına göre ve ebeveynlerin ders çalışma sürecine yaklaşımlarının öğrenci tarafından algılanışlarına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ortaokul öğrencilerinin matematiğe yönelik kaygıları ile ebeveynlerinin matematik kaygıları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir; iv) ilkokul sınıf öğretmeni ile ilgili ele alınan değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Ancak ortaokul matematik öğretmeninin tutumunu, ders içi davranışları ödüllendirme sıklığını ve ders anlatım şeklini öğrencilerin algılayış biçimine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir; v) yakın arkadaşların matematiğe olan ilgisine göre, sınıf arkadaşlarının görüşlerini önemseme durumuna göre ve arkadaşlarının matematik başarısıyla ilgilenme durumuna göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The research started to be implemented with the approval of the ethics committee dated 05/12/2023 and numbered E-21447663-300-511101. This research, which was conducted for the purpose of the effects of family, teachers and environment on middle school students' anxiety towards mathematics,was designed according to the survey research model. Five different sub-problems were determined and answers to these questions were sought; i) at what level are middle school students' anxiety towards mathematics, ii) how is it in the context of gender and grade level, iii) how is it in the context of their parents, iv) how is it in the context of the teacher, v) how is it in the context of the environment.The research sample consists of 443 middle school students and their parents.To students; Parent consent form, information form, Math Anxiety-Apprehension Scale, Parental Math Anxiety Scale were distributed. The collected data were analyzed with parametric and non-parametric techniques. According to the results obtained from the research, middle school students' anxiety towards mathematics; i) is at a high level, ii) while it does not differ according to gender, it varies significantly according to grade level, iii) it varies significantly according to the education level of the parents, depending on whether the parents reflect their liking or disliking of mathematics to the student, and the perception of the parents' approach to the study process by the student. A significant relationship was determined between middle school students' mathematics anxiety and their parents' mathematics anxiety, iv) there was no significant difference according to the variables considered regarding the primary school classroom teacher. However, it has been determined that the attitude of the middle school mathematics teacher, the frequency of rewarding in-class behavior, and the way of teaching the lesson vary according to the students' perception, v) it differs according to the interest of close friends in mathematics, whether they care about the opinions of their classmates, and whether they are interested in their friends' achievement in mathematics.