A study of the food and feeding biology of catfishes of subfamily schilbeinae
Schilbeinae alt familyasına ait yayın balıklarının besin ve beslenme biyolojisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 893616
  2. Yazar: ÖMERHAN DÜRRANİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAİGHAM HASSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Peshawar
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, Schilbeina Alt familyasına ait iki yayın balığının (Eutropiithys vacha ve Clupisoma naziri) mide içerikleri ve beslenme biyolojileri üzerine yapılmıştır. Çalışma, 2011 Yılının yazından kış ayına kadar devam etmiştir. C. naziri corni-ommnivorus olup besinlerini küçük su ve kara böcekleri teşkil etmektedir. Buna karşın E. vacha Piscivorous olup; küçük balıkların yanı sıra suda yaşayan ve karasal böceklerle beslenmektedir. C. naziri'nin solungaç diken sayısı E. vacha'dan daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, solungaç dikenleri büyük ve keskin olduğu belirlenmiştir. Solungaç dikenlerinin bu farklılığı, C. naziri'nin E. vacha'dan daha verimli süzme işlemi yapabilen güçlü bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Söz konusu etkili süzme işlemi sayesinde, C. naziri'nin midesinden çeşitli farklı ve daha fazla alg türü incelenmiştir. C. naziri'de sırasıyla; Lyngbya (%29,6), Oscillatoria (%16,9), Cymbella (%9,2), Syndra (%5,6), Diatoma (%14,8), Ulothirx (%9,2), Scenedesmus (%7,7) ve tanımlanamayan (%7,0), E. vacha ise Lyngbya (%33,3), Diatoma (%28,8) Oscilatoria (%17,6) ve (%20,3) tanımlanamayan algler olarak tespit edilmiştir. Tanımlanamayan algler, mide enzimleri ve asitten etkilenebilecek renk değiştirmesinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda C. naziri ve E. vacha'da beslenmede herhangi bir kesinti olmadığını doğrulamıştır. C. naziri ve E. vacha'da sırasıyla 2.2 ile 3.5g/100g vücut ağırlığı ve 3.2 ile 4.5g /100g vücut ağırlığı olan bu balıkların mide içeriklerinin ağırlığında ani bir azalma kaydedilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was done on the stomach contents and feeding biology of the two catfishes of Subfamily Schilbeina; Eutropiithys vacha and Clupisoma naziri. This study was conducted from summer till winter 2011. The food items of C. naziri were small aquatic and terrestrial insects and is Corni-ommnivorus. However, E. vacha predominantly feeds on small fishes as well as aquatic and terrestrials insects, and thus predominantly is Piscivorouous. The number of gill rackers in C. naziri was found more than E. vacha. In addition to this, the gill rackers of C. naziri were also found large and pointed. This difference of gill rackers reveals that C. naziri has strong sieve which can strain more efficiently than E. vacha. Due to efficient straining, various and more types of algae were investigated from the stomach of C. naziri. The genera of Algae which were found in C. naziri were Lyngbya (29.6%), Oscillatoria (16.9), Cymbella (9.2%), Syndra (5.6%), Diatoma (14.8), Ulothirx(9.2%) and Scenedesmus (7.7%), unidentified (7.0%) while E. vacha included Lyngbya (33.3%), Diatoma (28.8%), and Oscillatoria (17.6%) algae and unidentified (20.3%). Algae that were remained unidentified were due to its changed color which may be affected by stomach enzymes and acid. This study also confirmed that there is no discontinuation of feeding in C. naziri and E. vacha. No abrupt decrease was noted in the weight of stomach contents of these fishes, which were 2.2 to 3.5g / 100g of body weight and 3.2 to 4.5g / 100g of body weight in C. naziri and E. vacha respectively.