GLUT-1 inhibitörü WZB117'nin MDA-MB 231 insan meme kanseri üzerine etkisi
Effect of GLUT-1 inhibitor WZB117 on MDA-MB 231 human breast cancer
  1. Tez No: 893629
  2. Yazar: FATİH MEHMET KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP NİSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kanser hücreleri, glukoz konsantrasyonundaki değişikliklere karşı normal hücrelere göre daha duyarlıdır. Glukoz taşınmasının çeşitli aşamalarının inhibe edilmesi, kanser hücreleri içindeki hem enerji tedarikini hem de biyosentez süreçlerini ciddi şekilde bozmaktadır. WZB117, polifenolik bir bileşiktir ve GLUT-1'in merkezi kanal bölgesine bağlanarak glukoz taşınımını engellemektedir. Bu çalışmada, in vitro hücre kültürü ortamında MDA-MB 231 meme kanseri hücre hattı üzerinde WZB117 aracılı GLUT-1 inhibisyonunun ve glukozun kanser hücreleri üzerindeki potansiyel etkilerini incelenmesi amaçlandı. Hücrelerin canlılığını belirlemek için MTT analizi gerçekleştirildi. Glukozun ve WZB117'nin hücre proliferasyonuna olan etkileri AgNOR boyama yöntemi kullanılarak ortalama AgNOR sayısı ve TAA/NA oranı ile belirlendi. Apoptoz analizi Flow Sitometri cihazı kullanılarak değerlendirildi, FITC-konjuge Anneksin V ve 7AAD boyama yöntemleri kullanılarak yapılan bu analizlerde, WZB117'nin ve glukozun MDA-MB-231 hücre hattı üzerindeki etkileri incelendi. MTT analizi sonucunda WZB117'nin 48 saatlik uygulama sonrası IC50 değeri 4,08 µM olarak belirlendi. AgNOR boyama sonuçlarına göre, glukoz konsantrasyonlarının artışı kanser hücrelerinin proliferasyonunu artırmıştır. Glukoz içermeyen gruplarda ise hücre proliferasyonunun belirgin şekilde azaldığı bulunmuştur. Bu bulgular, glukozun kanser hücrelerinin proliferasyonu üzerinde etkili bir faktör olduğunu göstermektedir. Gerçekleştirilen apoptoz analizi sonucunda ise WZB117'nin MDA-MB-231 meme kanseri hücrelerini geç apoptoza indüklediği belirlenmiştir. Glukoz içeren grupların, glukoz içermeyen gruplara göre oldukça yüksek canlı hücre yüzdesine sahip olduğu ayrıca ölü hücre yüzdesinin en yüksek olduğu grubun ise glukoz içermeyen ve WZB117 uygulanan grup olduğu bulunmuştur. Bu tez çalışması, glukoz yoksunluğunun kanser hücrelerinin çoğalması ve invaziv etkiler üzerindeki inhibe edici etkilerini ortaya koymaktadır. Ayrıca, WZB117'nin kanser tedavisinde, kanserin oluşumunu ve ilerlemesini yavaşlatmada etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer cells are more sensitive to changes in glucose concentration than normal cells. Inhibition of various stages of glucose transport seriously impairs both energy supply and biosynthesis processes in cancer cells. WZB117 is a polyphenolic compound and prevents glucose transport by binding to the central channel region of GLUT-1. This study aimed to investigate WZB117-mediated GLUT-1 inhibition and the potential effects of glucose on cancer cells on MDA-MB 231 breast cancer cell line in in vitro cell culture. MTT assay was performed to determine cell viability. The effects of glucose and WZB117 on cell proliferation were determined by the mean AgNOR number and TAA/NA ratio using AgNOR staining method. Apoptosis analysis was evaluated using Flow Cytometry device, and in these analyses performed using FITC-conjugated Annexin V and 7AAD staining methods, the effects of WZB117 and glucose on the MDA-MB-231 cell line were examined. As a result of MTT analysis, the IC50 value of WZB117 after 48 hours of application was determined as 4.08 µM. According to AgNOR staining results, increasing glucose concentrations increased the proliferation of cancer cells. Cell proliferation was found to be significantly reduced in glucose-free groups. These findings show that glucose is an effective factor on the proliferation of cancer cells. As a result of the apoptosis analysis performed, it was determined that WZB117 induced late apoptosis in MDA-MB-231 breast cancer cells. It was found that the groups containing glucose had a significantly higher percentage of live cells than the groups without glucose, and the group with the highest percentage of dead cells was the group without glucose and treated with WZB117. This thesis study reveals the inhibitory effects of glucose deprivation on cancer cell proliferation and invasive effects. It was also concluded that WZB117 may be effective in cancer treatment, slowing down the formation and progression of cancer.