Türkiye'de yaşayan yabancıların Türk ve kendi toplumuna yönelik yüklemsel yargıları üzerine bir inceleme
Attiributional judgements of the foreign people living in Turkey about themselves and Turkey society
  1. Tez No: 89364
  2. Yazar: RUHANE BRODHAG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Birey, çevresindeki obje ve olaylara yönelik sürekli kararlar vermek durumundadır. Yaşantılarına, öğrenmelerine, beklentilerine, ortamsal özeliklere, içinde yetiştiği kültüre, aldığı eğitime, sahip olduğu mesleki role ve bunun gibi birçok özelliklere bağlı olarak oluşturduğu algısal yapısı, bireyin sosyal değerlendirmelerinin temelini oluşturur. Bireyin bu tür değerlendirmelerinin gerçekliğe yakınlığı bireysel ve toplumsal yaşamda önemli bir yer kapsar. Bu araştırmanın giriş bölümünde sosyal değerlendirme ve sosyal değerlendirmenin temelini oluşturan sosyal algı, yükleme kuramları ve tutumlara ilişkin bilgiler sunulmuştur. Araştırmanın konusu, Türkiye'de yaşayan yabancıların Türk ulusuna ve kendi uluslarına yönelik değerlendirmelerini belirlemek. Ayrıca genel olarak insanların davranış biçimlerine ilişkin tutumlarım saptamaktı. Araştırmanın katılımcıları, İstanbul'da yaşayan 130 yabancıdan oluşmaktadır, bunların 54'ü Fransız, 39'u İngiliz, 37'si Amerikalıdır. Araştırmada iki veri toplama aracı kullanılmıştır aynı zamanda katılımcılara Bireysel Bilgi Formu verilmiştir. Araştırma araçlarından biri katılımcıların kendi uluslarına ve Türk ulusuna yönelik değerlendirmeleri belirlemek için kullanılan“Karşılaştırmalı Sıfat Listesi”, diğeri ise“İnsan Doğası Felsefesi”anketidir. Bireysel bilgi formunda, katılımcıların sosyal ve psikolojik karakteristikleri hakkında 10 soru bulunmaktadır. Bu bağımlı değişkenlerle katılımcıların değerlendirmeleri karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalı sıfat listesinin ölçüm sonuçları, yabancıların kendilerini, Türklerden daha olumlu yönde değerlendirdiklerini göstermiştir, bu sonuçlar bağımlı değişkenlerden çok etkilenmemiştir. Fakat bu sonuç, bu değişkenlerin etkisiz olduğu anlamına gelmez. Sonuçlar, katılımcıların yargılarının, bu araştırmada kullanılan sosyal ve psikolojik değişkenlerce değişmediğini, çok güçlü ve dayanıklı olduklarını göstermektedirler. Bu alanda yeni araştırmaların yapılmasına ihtiyaç vardır. İnsan doğası felsefesinin değerlendirme sonuçlan katılımcıların genel olarak insanların davranış biçimlerine ilişkin tutumlarının olumsuz yönde olduğunu göstermiştir. Bu olumsuzluk en fazla diğerkâmlık boyutundadır. Bu alanda da daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Individual has to make decision to objects and events of his world continuously. His perceptual structure, which consists of his experiences, learning,, culture, education, role and many characteristics constitutes the basis of his social cognition. The objectivity of his evaluations implicates an important place for individual and social life. In the introduction part of this study was presented theoretical information about social cognition and social perception, attribution theories and attitudes. The topic of this research was to define the evaluation of foreign people who lives in Turkey about their own nationality and Turkish nationality, also to determine their attitudes regarding general human behaviour. Subjects in this study were 130 foreign people who live in Istanbul. Two instruments used with an Individual Information Form. First instrument was“The Comparative Adjective List”concerning to define their evaluations about Turks and their nationalities The second instrument used the questionnaire of“Philosophy of Human Nature”. The results on the measures of the evaluation of the Comparative Adjective List show that foreign people evaluated their nationality more positive than Turkish nationality and these results did not effected much by their dependent variances. But it does not mean that these variances are not effective. These results show that the judgements of subjects are very strong and do not change by these variances which used in this study. It needs more research in this area. The results of philosophy of human nature show that the attitudes of subjects on general behaviours are usually on the negative way. VII