Genel kolluk disiplin hükümlerine ilişkin 7068 Sayılı Kanun'un disiplin hukukuna hakim olan ilkeler kapsamında incelenmesi
Examination of law no. 7068 on general law enforcement disciplinary provisions within the scope of the principles governing disciplinary law
- Tez No: 893662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÇOBAN ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Disiplin kamu kurum ve kuruluşları özelinde verimli ve düzenli bir şekilde çalışılmasını sağlamaktadır. Disiplinin tesisi için genel nitelikli bir kanundan ziyade her bir kurumun farklı görevler icra etmesi dolayısıyla kendi içerisinde kendilerine özgü disiplin hükümleri düzenlemesi gereklidir. Bu doğrultuda çeşitli kanunlar çıkarılmıştır. Birbirinden farklı disiplin suç ve cezalarını düzenleyen kanunlar olsa da tüm bu kanunların disiplin hukuku kapsamındaki genel ilkelere uygun olması elzemdir. Bu çalışmada disiplin hukuku genel ilkelerini açıklayarak, 7068 sayılı Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabul Edilmesine Dair Kanun disiplin hukuku genel ilkeleri bağlamında değerlendirilmiştir. Bu kanundaki düzenlenmeler disiplin hukuku genel ilkeleri kapsamında incelenmiş ve Kanun'da yer alan hükümlerin genel ilkelere uygun olup olmadığı ve bu kapsamda Kanun'da düzenlenmesi gereken ve düzenlenmeyen hususlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Discipline ensures that public institutions and organisations work in an efficient and orderly manner. For the establishment of discipline, rather than a general law, it is necessary to regulate disciplinary provisions specific to each institution due to the fact that each institution performs different duties. Various laws have been enacted in this direction. Although there are laws regulating different disciplinary offences and penalties, it is essential that all these laws comply with the general principles of disciplinary law. In this study, by explaining the general principles of disciplinary law, the Law No. 7068 on the Adoption of the Decree Law on General Law Enforcement Disciplinary Provisions is evaluated in the context of the general principles of disciplinary law. The regulations in this law have been examined within the scope of the general principles of disciplinary law, and whether the provisions in the Law are in compliance with the general principles, and in this context, the issues that should be regulated and not regulated in the Law have been emphasised.