Kıbrıs İshakkuşu (Otus cyprius)'nun üreme ekolojisi üzerine araştırmalar
Research on the breeding ecology of the Cyprus Scops Owl (Otus cyprius)
  1. Tez No: 893698
  2. Yazar: ÖNCÜL MEHMET EMİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Otus cyprius (Kıbrıs İshakkuşu) Kıbrıs'ta yayılım gösteren endemik bir baykuş türüdür. Türün üreme fenolojisi, yerleşim durumu gibi birçok konuda bilgi eksikliği bulunmaktadır. Bu çalışma ile türün üreme ekolojisi ile ilgili verilere katkı sağlanması ve yuva alanı tercihlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında 2022 yılında üç, 2023 yılında iki farklı çalışma alanına yerleştirilen toplam 50 yuva Nisan-Temmuz ayları boyunca düzenli olarak kontrol edilmiş ve aktif olarak belirlenen yuvalara ait üreme parametreleri kayıt altına alınmıştır. Türün yuva alanı tercihinin belirlenmesine yönelik çalışma yapılmış ve bu noktada 9 farklı kriter değerlendirilmiştir. Otus cyprius tarafından 2022 yılında kullanılan toplam 16 yuva belirlenmiş ve yuva başarısı %68,75, üreme başarısı %52,27, olarak hesaplanmıştır. Türün bireyleri tarafından 2023 yılında 21 yuva kullanılmış ve yuva başarısı %80,95, üreme başarısı %69,70 olarak tespit edilmiştir. İki yılın yuva başarısı ve üreme başarısı sırasıyla %75,68 ve %62,73 olarak belirlenmiştir. Yuva alanı tercihlerinde ise en yakın tali yola uzaklık, ağaçlık alanın oransal değeri ve açık alanın oransal değerinin önemli olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda türün üreme ve yuva başarısının adanın güneyinde yapılan çalışmaya göre daha düşük olduğu, yakın akraba tür olan Otus scops (İshakkuşu)'un üreme başarısına benzediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Otus cyprius (Cyprus Scops Owl) is an endemic owl species distributed in Cyprus. There is a lack of information on many aspects of the species such as its breeding phenology and habitat status. This study aims to contribute to the data on the breeding ecology of the species and to determine nest site preferences. A total of 50 nests placed in three different study areas in 2022 and two in 2023 were regularly monitored from April to July, and breeding parameters of the nests were recorded. A study was conducted to determine the nest site preference of the species, evaluating nine different criteria. In 2022, a total of 16 nests used by Otus cyprius were identified, with nest success calculated as 68.75% and breeding success as 52.27%. In 2023, a total of 21 nests were used, with nest success recorded as 80.95% and breeding success as 69.70%. The nest success and breeding success over the two years were determined as 75.68% and 62.73% respectively. Regarding nest site preferences, it was found that proximity to the nearest secondary road, proportional value of wooded areas, and proportional value of open areas were significant factors. The study revealed that the breeding and nest success of the species were lower compared to studies conducted in the southern part of the island and resembled the breeding success of its close relative, Otus scops (Eurasian Scops Owl).