Bitkisel yağ üretim tesisinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının fiziksel risk etmenleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety practices in vegetable oil production facility in terms of physical risk factors
  1. Tez No: 893703
  2. Yazar: İSMAİL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İşçilerin sağlık ve güvenliğinin sağlanması, sanayileşmenin bir sonucu olarak en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. İş kazaları ve meslek hastalıkları sadece insanların sağlığını tehlikeye atmakla kalmamakta aynı zamanda önemli ölçüde hizmet kaybına da neden olmaktadır. Bu durumu azaltmanın yolları arasında sürekliliği sağlanan eğitim ve sağlıklı çalışma ortamı yer almaktadır. Kurumsal ve sistematik bir yapının işletmelere entegre edilmesiyle ülkemizde iş kazalarının ve meslek hastalıklarının sayısı önemli ölçüde azaltılabilir. Bu bağlamada örnek bir model olarak bir fabrika ortamındaki sağlıklı çalışma koşulları, bazı önemli fiziksel risk etmenleri açısından ele alınabilir. Bu çalışmanın amacı, bir bitkisel yağ üretim tesisindeki çalışma ortamı koşullarının, bazı fiziksel risk etmenleri açısından İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu standartlarına uygun olup olmadığının belirlenmesidir. Çalışmada ölçülen fiziksel risk etmenleri solunabilir toz, aydınlatma, termal konfor, gürültü ve titreşimdir. Araştırma, 8 saatlik çalışma süresi ile 24 saat içerisinde 3 vardiya sisteminde çalışan 125 işçi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma ortamındaki beş önemli fiziksel risk etmeninin ölçümlerinin yasal standartlara uygun olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar kurumsal ve sistematik bir yönetim sistemiyle çalışan tesislerin iş kazası ve meslek hastalıklarının sayısını en aza indirebileceği düşüncemizi doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ensuring the health and safety of workers has become one of the most important problems as a result of industrialization. Work accidents and occupational diseases not only endanger people's health but also cause significant loss of service. Ways to reduce this situation include continuous training and a healthy working environment. By integrating an institutional and systematic structure into businesses, the number of work accidents and occupational diseases in our country can be significantly reduced. In this context, as an exemplary model, healthy working conditions in a factory environment can be considered in terms of some important physical risk factors. The purpose of this study is to determine whether the working environment conditions in a vegetable oil production facility comply with the Occupational Health and Safety Law standards in terms of some physical risk factors. Physical risk factors measured in the study are respirable dust, lighting, thermal comfort, noise, and vibration. The research was conducted on 125 workers working in 3 shifts within 24 hours with an 8-hour working time. It has been determined that the measurements of five important physical risk factors in the work environment comply with legal standards. These results confirm our opinion that facilities operating with an institutional and systematic management system can minimize the number of work accidents and occupational diseases.