Toplam rasyon karışımına farklı oranlarda mikroalg katkısının in vitro gaz üretim parametreleri üzerine etkisi
The effect of the contribution of microalgae in different proportions to the total ration mixture on in vitro gas production parameters
- Tez No: 893725
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERSİN ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son yıllarda, mikroalglerin geniş alanlarda üretimi sağlanmış ve hayvan beslenmesinde kullanımı yaygınlaşmıştır. Mikroalglerin içerdiği yüksek miktarda protein, lipit, karbonhidrat ve antioksidan kapasitesi, onları yem katkı maddesi olarak kullanmayı cazip hale getirmiştir. Çiftlik hayvanlarının sera gazı emisyonu ve metan salınımındaki payı büyüktür. Bu nedenle, ruminant hayvanlarda metanojeni azaltıcı etmenlerin kullanımı modern beslemede önem kazanmıştır. Bu çalışmada, toplam rasyon karışımına (TRK) %0,10 ve %0,20 oranlarında Chlorella vulgaris ve Spirulina maxima katkılarının in vitro gaz üretim parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Mikroalg eklemeleri, özellikle %0,20 Spirulina kullanıldığında, gaz üretim parametrelerinde (GÜ6, GÜ12, GÜ24, GÜ48) önemli artışlar sağlamıştır. Spirulina %0,20 oranı, kontrol grubuna kıyasla gaz üretiminde en yüksek artışı göstermiştir. Spirulina %0,20 oranı, hem metabolik enerji (ME) hem de net enerji laktasyon (NEL) değerlerinde en yüksek artışları sağlamıştır. Spirulina %0,20 oranı, metan üretiminde en yüksek değeri göstermiştir. Bu artış, kontrol grubuna kıyasla belirgindir. Mikroalg eklemelerinin pH ve protozoa sayısı üzerinde belirgin bir etkisi bulunmamaktadır. Genel olarak, Spirulina'nın %0,20 oranında kullanımı, gaz üretim parametreleri ve enerji değerlerinde en yüksek olumlu etkiyi sağlamıştır. Sonuç olarak, mikroalglerin yem katkı maddesi olarak kullanımı, hem hayvan beslenmesini iyileştirebilir hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunabilir. Bu çalışmanın bulguları, mikroalglerin hayvan beslenmesinde etkin bir bileşen olarak değerlendirilmesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the large-scale production of microalgae has been achieved, and its use in animal nutrition has become widespread. The high content of protein, lipids, carbohydrates, and antioxidant capacity in microalgae makes them an attractive feed additive. The contribution of livestock to greenhouse gas emissions and methane release is significant. Therefore, the use of methanogenesis-reducing agents in ruminant animals has gained importance in modern feeding practices. This study examined the effects of adding Chlorella vulgaris and Spirulina maxima at 0.10% and 0.20% ratios to the total mixed ration (TMR) on in vitro gas production parameters. Microalgae supplementation, particularly with 0.20% Spirulina, resulted in significant increases in gas production parameters (GP6, GP12, GP24, GP48). The 0.20% Spirulina ratio showed the highest increase in gas production compared to the control group. The 0.20% Spirulina ratio also achieved the highest increases in both metabolic energy (ME) and net energy for lactation (NEL) values. However, the 0.20% Spirulina ratio exhibited the highest value in methane production. This increase was notable compared to the control group. Microalgae supplementation did not have a significant impact on pH and protozoa count. Overall, the use of Spirulina at a 0.20% ratio provided the most positive effect on gas production parameters and energy values. As a result, the use of microalgae as a feed additive can improve animal nutrition and contribute to environmental sustainability. The findings of this study support the evaluation of microalgae as an effective component in animal nutrition.