Aristoteles felsefesinde zaman kavramı
The concept of time in Aristotle's philosophy
- Tez No: 893724
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Felsefenin başlangıcında temel araştırma sahası olan doğa, Aristoteles'in uzun ve bilgi yüklü felsefi külliyatının yegane kaynağını oluşturmaktadır. Doğanın tanımını yapabilmek adına, doğaya dair olanların bilinmesi Aristoteles felsefesinin temel uğraşlarından biri olarak görülmektedir. Doğa ise Aristoteles felsefesinde devinimin gerçekleştiği mekan olarak düşünülmektedir. Doğa ve devinim arasında kapsayıcı olan ve tüm varolanların ontolojik tarihini ortaya koyan kavram olarak zaman, Aristoteles felsefesinde devinimle ilişkili olarak kavranan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Zamanın kendine has ve varlığı kapsayıcı olan doğası, hareketi mümkün kılan ilkelerle ilişkili düşünülmektedir. Aristoteles'in kavramları farklı kimlikle ele alarak yaptığı doğa araştırmaların bir bütünü sayılabilecek“Fizik”yapıtında, zamanı bir doğa fizikçisi kimliğiyle yine doğada varolan somut ve fiziki hareketi açıklamak adına kavramsallaştırdığını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Nature, which was the main field of research at the beginning of philosophy, constitutes the sole source of Aristotle's long and informative philosophical corpus. In order to be able to define nature, knowing what is related to nature is seen as one of the main endeavors of Aristotle's philosophy. In Aristotle's philosophy, nature is conceived as the space where motion occurs. Time, as a concept that is inclusive between nature and motion and that reveals the ontological history of all beings, appears as a concept that is comprehended in relation to motion in Aristotelian philosophy. The unique and all-encompassing nature of time is thought to be related to the principles that make movement possible. In Aristotle's work“Physics”, which can be considered as a whole of his investigations into nature by handling concepts with different identities, we see that he conceptualizes time as a natural physicist in order to explain the concrete and physical movement that exists in nature.