Gelişimsel kalça displazisi tanılı hastalarda kapalı redüksiyon pelvipedal alçılama tedavisi sonrasında orta dönem radyolojik ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of mid-term radiological and clinical results after closed reduction and pelvipedal casting treatment in patients diagnosed with developmental hip dysplasia
- Tez No: 893746
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BÜYÜKBEBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş: Gelişimsel kalça displazisi, kalça ekleminin yapısal bir bozukluğudur ve femur başının asetabuluma tam olarak oturmaması sonucu ortaya çıkarak kalça ekleminin stabilitesini bozar. Türkiye'de her 1000 doğumda 5-15 oranında görülen bu durum, erken teşhis ve uygun tedavi ile genellikle iyi sonuçlar verir. Tedavi yöntemleri, hastanın yaşına ve displazinin şiddetine göre değişir; bunlar arasında pavlik bandajı, ortez kullanımı, kapalı ve açık redüksiyon ile osteotomiler bulunur. Gelişimsel kalça displazisinin tedavisinde erken tanı ve doğru tedaviyle kalça eklemi stabilizasyonu sağlanarak dejeneratif değişiklikler önlenebilir. Multidisipliner yaklaşım ve toplumda farkındalığın artırılması, erken teşhis ve tedaviyi destekler. Bu çalışmada, gelişimsel kalça displazisi tanısı almış hastaların kapalı redüksiyon pelvipedal alçılama tedavisi sonrasındaki takiplerde radyolojik ve klinik değerlendirmeleri yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Kasım 2017 – Ocak 2022 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı kliniği bünyesinde gelişimsel kalça displazisi tanısı alan yaşları 6 ay-12 ay arasında değişen hastalarda kapalı redüksiyon pelvipedal alçılama tedavisi sonrasındaki 2 yıllık takiplerde radyolojik ve klinik olarak hastalar değerlendirildi. Bu çalışmada kriterlere uyan 100 hastanın 161'i hasta, 39'u sağlam olmak üzere 200 kalçası retrospektif olarak radyolojik görüntüler, epikriz notları ve anamnezleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların asetabular indeks açısı ölçümleri, preoperatif, postoperatif 3,6,9,12,18 ve 24. aylarda değerlendirildi. Hem sağ hem de sol kalçalarda, sağlam ve hasta gruplar arasında tedavi öncesi ve sonrası dönemlerde dikkate değer değişiklikler görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: Developmental hip dysplasia (DDH) is a structural disorder of the hip joint and occurs when the femoral head does not fit properly into the acetabulum, disrupting the stability of the hip joint. This condition, which is seen in 5-15 out of every 1000 births in Türkiye, usually yields good results with early diagnosis and appropriate treatment. Treatment methods vary according to the patient's age and the severity of dysplasia; these include pavilion bandaging, use of orthotics, closed and open reduction, and osteotomies. In the treatment of DDH, degenerative changes can be prevented by providing hip joint stabilization with early diagnosis and appropriate treatment. A multidisciplinary approach and increasing awareness in the society support early diagnosis and treatment. In this study, radiological and clinical evaluations were performed in the follow-ups after closed reduction pelvipedal casting treatment of patients diagnosed with DDH. Materıal and Method: In this study, patients diagnosed with developmental hip dysplasia between November 2017 and January 2022 in the Department of Orthopedics and Traumatology of Gaziantep University Faculty of Medicine, were evaluated radiologically and clinically during the 2-year follow-up after closed reduction pelvipedal casting treatment. In this study, 200 hips of 100 patients who met the criteria, 161 of whom were patients and 39 of whom were healthy, were evaluated retrospectively with radiological images, epicrisis notes and anamnesis. Results: Acetabular index angle measurements of the patients were evaluated preoperatively and at 3,6,9,12,18 and 24 months postoperatively. Significant changes were observed in both the right and left hips between the healthy and patient groups in the pre- and post-treatment periods.