Orta öğretim öğretmenlerinin uzaktan eğitim öz-yeterlikleri ile teknostres düzeyleri arasındaki ilişki
Relation between public secondary teachers' self-efficiency perceptions regarding distance education and their technostress levels
  1. Tez No: 893747
  2. Yazar: NURŞİN NARİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim öğretmenlerinin uzaktan eğitim öz-yeterlikleri ile teknostres düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda araştırma genel tarama yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılı Diyarbakır dört merkez ilçede (Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir) bulunan Anadolu liselerinde çalışmakta olan ve uzaktan eğitim sürecinde eğitim veren ortaöğretim öğretmenleri oluşturmaktadır. Veriler bu dört merkez ilçedeki 1715 öğretmenden basit seçkisiz örnekleme yoluyla seçilen 345 öğretmene yüz yüze uygulanarak elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde çarpıklık ve basıklık değerleri, Levene homojenlik testi, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri, bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi, LSD, korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi gibi istatistiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Araştırmanın Uzaktan Eğitime İlişkin Öz-yeterlik Ölçeğine ait güvenirlik katsayısı 0.978, Öğretmenlerin Teknostres Düzeylerini Belirleme Ölçeğinin ise 0.945 olarak hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre uzaktan eğitime ilişkin öğretmen öz-yeterliği algısında cinsiyet, mezun olunan fakülte ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı birf farklılığa rastlanmazken branş, kıdem ve hizmet içi eğitim alma değişkenlerinde anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Öğretmenlerin teknostres düzeylerine ilişkin puanlarda ise cinsiyet, mezun olunan fakülte, eğitim düzeyi ve hizmet içi eğitim değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmazken branş ve kıdem değişkenlerinde anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Araştırmanın sonuçları öğretmenlerin öz-yeterlikleri arttıkça teknostres düzeylerinin azaldığını ve öz-yeterliğin teknostresin yordayıcısı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between secondary school teachers' self-efficiency perceptions regarding distance education and technostress levels. For this purpose, the research was carried out with the relational scanning model, one of the general scanning methods. The universe of the research is secondary school teachers who worked actively during distant education period in Anatolian High Schools in the four central districts (Yenişehir, Sur, Bağlar and Kayapınar) in Diyarbakır in the 2022-2023 academic year. The data was obtained by reaching 345 teachers selected through simple random sampling from 1715 teachers in these four central districts and applied face to face. Statistical techniques such as skewness and kurtosis values, Levene homogeneity test, arithmetic mean and standard deviation values, t-test for independent samples, one-way ANOVA, LSD, correlation analysis and simple linear regression analysis were used in the analysis of the data. The reliability coefficient of the research for the Self-Efficacy Scale for Distance Education was calculated as 0.978, and for the Scale for Determining Teachers' Technostress Levels as 0.945. To the findings of the research, while there are no significant differences in the perception of teacher self-efficacy regarding distance education according to the variables of gender, faculty of graduation and education level; there are significant differences in the variables of branch, seniority and in-service training. The results of the research show that as teachers' self-efficacy increases, their technostress levels decrease and that self-efficacy is a predictor of technostress.