Sporcularda DRD4 geninin şiddet eğilimine etkisi
The effect of DRD4 gene on violence tendency in athletes
  1. Tez No: 893787
  2. Yazar: ŞEVVAL ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma, sporcular ile sporcu olmayan bireyler arasındaki DRD4 geninin şiddet eğilimine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmaya, 16-32 yaş aralığında olan ve ortalama olarak 10,04 yıl süredir aktif spor yapan 214 sporcu ve rastgele seçilen 114 kontrol grubu (sedanter) olmak üzere toplam 328 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, katılımcıların şiddet eğilimi düzeylerini belirlemek amacıyla Göka, Bayat ve Türkçapar tarafından geliştirilen“Şiddet Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların DRD4 genotiplerinin ve alellerinin incelenmesinde DNA izolasyonu ve genotipleme yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Sporcu ve sedanter gruplar arasında bazı DRD4 VNTR varyant genotipleri ve allellerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p0,05). DRD4 VNTR kısa ve uzun tekrarlı genotipler arasında yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, cinsiyet, spor türü, sporcu aile öyküsü ve kronik hastalık öyküsü açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate the effect of the DRD4 gene on violence tendency between athletes and non-athletes. Method: A total of 328 volunteers participated in the study, 214 athletes between the ages of 16-32 who have been actively involved in sports for an average of 10.04 years and 114 randomly selected controls (sedentary). A personal information form was used as a data collection tool, and the“Violence Tendency Scale”developed by Göka, Bayat and Türkçapar was used to determine the participants' levels of violence. DNA isolation and genotyping methods were used to examine the participants' DRD4 genotypes and alleles. SPSS 24 package program was used to analyze the data. Results: Significant differences can be seen in some DRD4 VNTR connection genotypes and alleles between athlete and sedentary groups (p0.05). No significant difference was detected between DRD4 VNTR short and long repeat genotypes in terms of age, boy height, body weight, gender, sport type, athlete's family history and chronic disease history (p>0.05).