Öğretmen bilişim ağı platformunu değerlendirmeye yönelik ölçek geliştirme çalışması ve bu platforma yönelik değerlendirmeler ile öğretmenlerin yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The scale development study to evaluate the teacher information network platform and examination of the relationships between evaluations of this platform and teachers' perceptions of efficacy
- Tez No: 893788
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ACAR YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı Öğretmen Bilişim Ağı Platformunu değerlendirmek için geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmek, geliştirilen ölçeğin öğretmenlerin yeterlik algıları ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Veri toplama aracı olarak geliştirilen Öğretmen Bilişim Ağı Platformunu Değerlendirme Ölçeği 2 faktörlü 18 maddeden oluşmaktadır. Açıklanan toplam varyans %61,91'dir. Model uyum indekslerinin değerleri incelendiğinde AGFI 0.880, CFI 0.938 ve RMSEA 0.063 olarak belirlenmiştir. CMIN/DF değeri ise 2.241 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin Cronbach's Alpha değerleri incelendiğinde İçerik boyutu 0.880, İşlevsellik boyutu0.890, ölçeğin toplam güvenirlik katsayısı 0.901 olarak bulunmuştur. Öğretmen Bilişim Ağı platformunu Değerlendirme Ölçeği'ni,n geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu söylenebilir. Araştırmanın ikinci bölümünde Öğretmenlerin Yeterlik Algısı Ölçeği ile Öğretmen Bilişim Ağı Platformunu Değerlendirme Ölçeği arasındaki ilişki incelenmiştir. Öğretmen Bilişim Ağı Platformunu Değerlendirme Ölçeği'nin toplam puanı ve içerik boyutu için eğitim düzeyi değişkeninde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğretmenlerin Yeterlik Algtısı Ölçeği'nin toplam puanında ve alt boyutlarında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğretmen Bilişim Ağı Platformunu Değerlendirme Ölçeği'nden elde edilen puanlarda yaşanan değişimin %0.07'sini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a valid and reliable scale to evaluate the Teacher Information Network Platform and to examine the relationship between the developed scale and teachers' perceptions of competence. The Teacher Information Network Platform Evaluation Scale, developed as a data collection tool, consists of 18 items with 2 factors. The total variance explained is 61.91%. When the values of the model fit indices were examined, AGFI was determined as 0.880, CFI 0.938 and RMSEA 0.063. The CMIN/DF value is calculated as 2.241. When the Cronbach's Alpha values of the scale were examined, the Content dimension was found to be 0.880, the Functionality dimension was found to be 0.890, and the total reliability coefficient of the scale was found to be 0.901. It can be said that the Teacher Information Network Platform Evaluation Scale is a valid and reliable scale. In the second part of the study, the relationship between the Teachers' Competence Perception Scale and the Teacher Information Network Platform Evaluation Scale was examined. A significant difference was found in the total score of the Teacher Information Network Platform Evaluation Scale and the education level variable for the content dimension. A significant difference was found in the total score and sub-dimensions of the Teachers' Competence Perception Scale.The scores of the Teacher Information Network Platform Evaluation Scale and the scores obtained from the Teacher Information Netwotk Platform Evaluation Scale explain 0.07% of the change.