Psikiyatri kliniğinde tedavi gören hastalarda farmakolojik tedavi dışı psikiyatrik çare arama davranışları ve ilişkili faktörler
Pharmacological not-treatment psychiatric help-seeking behaviors and associated factors in treated in the psychiatry clinic
  1. Tez No: 893786
  2. Yazar: TUĞBA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma araştırma, akut psikiyatri servislerinde yatan ruhsal bozukluğu olan hastalarda psikiyatrik çare arama davranışları düzeyleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırma olarak gerçekleştirildi. Çalışma verileri, Şubat 2023-Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul ilinde bir ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesinden elde edildi. Çalışma örnekleminin bir eğitim araştırma hastanesinde psikiyatrik tedavi gören 140 hasta oluşturdu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational research to investigate the levels of psychiatric help-seeking behaviors and the factors affecting them in patients with mental disorders admitted to acute psychiatric wards. The study data were obtained from a mental health and diseases hospital in Istanbul between February 2023 and June 2023. The study sample consisted of 140 patients receiving psychiatric treatment at a training and research hospital.