Soğdlar
Sogdians
- Tez No: 893796
- Danışmanlar: DOÇ. TÜLAY YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Orta Asya'da Ceyhun ve Seyhun nehirleri arasında kalan Soğd bölgesi geniş ve bereketli olup tarihi bir konuma sahiptir. Soğdlar ticari faaliyetleri, sanat eserleri ve dilleriyle etkileşimde oldukları her millette iz bırakmışlardır. Hiçbir zaman siyasi bir birlik kuramayan, devlet olamayan Soğdlar kıvrak zekâları sayesinde uzun süre varlıklarını sürdürmüşlerdir. Soğdlar ticari hayatta son derece mahir bir topluluktur. Bu nedenle İpek Yolu ticareti güzergâhında Soğdça önem kazanmıştır. Ticari faaliyetler sebebiyle uzak diyarlar arasında gidip gelen Soğdlar pek çok kültürel malzemenin başka yerlere taşınmasında aracılık etmişlerdir. Eğlenceye, sanata düşkün, eğitime değer veren dini inançlarına bağlı bu toplum kültürel açıdan ele alındığında dönemin toplumlarına göre ileri düzeydedir. Kadına değer veren, evlilik sözleşmesi ile kadının haklarını koruma altına alan, çocukları okuma yazma konusunda eğiten bir toplumdur. Özgürlükçü bir ortama sahip olan Soğdlarda tapınaklar yan yanadır. Yüzyıllar önce, yaşamlarını savaşmak yerine öğrenmek, para kazanmak, eğlenmek için harcayan bu toplumun kültürünü incelemek önemlidir.
Özet (Çeviri)
The Sogdian region, located between the Ceyhun and Seyhun rivers in the Central Asian geography, has a large, productive and historical location. The Sogdians left their mark on every nation they interacted with, especially Chinese sources, with their commercial activities, works of art and intelligence. The Sogdians, who were never able to establish a political union or establish a state, continued their existence for a long time thanks to their quick intelligence. The Sogdians were an intelligent and hard-working society who opened water channels to irrigate their fertile lands and learned every language they interacted with while preserving their language. This society, fond of entertainment and art and adhering to religious beliefs and values education, was culturally advanced compared to the societies of the period. It is a society that values women, protects women's rights through marriage contracts, and teaches children to read and write. In the Sogdian society, which has a liberal environment, the temples are side by side. It is important to examine the culture of this society, which centuries ago spent its life learning, making money and having fun instead of fighting.