Dahilde işleme rejiminin ihracat performansına etkisii: konya'daki ihracatçı firmalar üzerinde bir araştırma
The effect of inland processing regime on export performance: a research on exporting companies in konya
  1. Tez No: 893795
  2. Yazar: FETHİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Fethi DEMİR Dahilde İşleme Rejiminin İhracat Performansına Etkisi: Konya'daki İhracatçı Firmalar Üzerine Bir Araştırma Yüksek Lisans Tezi Konya, 2024 Günümüzde gerek ülkeler gerekse işletmeler uluslararası pazarlarda etkin bir şekilde yer alıp daha yüksek pay almak için mücadele vermektedirler. Bu nedenle ülkeler ve işletmeler ihracat oranlarını artırmak için ihracatla ilgili uygulamalara önem vermektedirler. Özellikle ülke ihracatı artırmak ve küresel rekabette ön plana çıkarmak için yeni enstrümanlar geliştirip uygulamaya koymaktadırlar. Türkiye'de dışa kapalı politikalar terkedilerek 24 Ocak 1980 yılında alınan kararla ihracata dayalı büyüme politikası benimsenmiştir. Bundan sonraki dönemde ülke ihracatının aratması için sürekli olarak ihracatçıyı destekleme adına farklı enstrümanlar geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu bağlamda 1996 yılında dahilde işleme rejimi uygulanmaya başlanmış ve en çok tercih edilen desteklerden birisi olmuştur. Dahilde işleme rejimi sayesinde ihracat yapan imalatçı işletmeler uluslararası rekabette güç kazanmış ve ülke ihracatına olumlu katkılar sağlamışlardır. Bu çalışmanın amaç önemli bir ihracat desteği olan dahilde işleme rejimi hakkında araştırma yaparak ihracat performansına olan etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada ilk olarak dahilde işleme rejiminin kavramsal çerçevesi üzerinde durulmuştur. Daha sonra desteğin nasıl ortaya çıktığı ve uygulama alanları belirtilmiştir. İkinci olarak ihracat performansı kavramı, etkileri ve performans ölçüm yöntemleri ortaya koyulmuştur. Son bölümde ise Konya'da ihracatçı işletmelerin dahilde işleme rejiminin ihracat performansına etkileri hakkında bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fethi DEMİR The Effect of Inward Processing Regime on Export Performance: A Study on Exporters in Konya Master Thesis Konya, 2024 Today, both countries and businesses are struggling to take an effective place in international markets and get a higher share. For this reason, countries and businesses attach importance to export-related practices to increase their export rates. In particular, countries are developing and implementing new instruments to increase exports and bring them to the forefront in global competition. In Turkey, closed policies were abandoned and export-led growth policy was adopted with the decision taken on January 24, 1980. In the following period, different instruments were developed and implemented to support exporters in order to increase the country's exports. In this context, the inward processing regime was introduced in 1996 and became one of the most preferred supports. Thanks to the inward processing regime, exporting manufacturing enterprises gained strength in international competition and made positive contributions to the country's exports. The aim of this study is to investigate the impact of inward processing regime, which is an important export support, on export performance. In the study, firstly, the conceptual framework of the inward processing regime is emphasized. Then, how the support emerged and its application areas are explained. Secondly, the concept of export performance, its effects and performance measurement methods are presented. In the last section, a research was conducted on the effects of inward processing regime on export performance of exporter enterprises in Konya.