Evli çiftlerde evlilik doyumu ve cinsel doyumun yaşam doyumu ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between marital satisfaction and sexual satisfaction with life satisfaction i̇n married couples
- Tez No: 893800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Toplumun devamlılığını sağlamak için aile birliğinin korunması oldukça önemlidir. Bu da evlilik temelinin sağlam atılmasına bağlıdır. Evlilik ilişkisi yetişkin hayatındaki zor ve karmaşık süreçlerden biri olmasının yanı sıra insanlara, ruhsal ve bedensel ihtiyaçlarını karşılama olanağı sağladığından oldukça önemlidir. Ayrıca ilişkide yaşanan her türlü sorun içinde yaşanılan topluma etki ettiği gibi yaşamdaki değişimlerde eşlerin birbirleriyle olan ilişkisine etki etmekte ve ilişkiyi şekillendirmektedir. Bu çalışmada evli bireylerin yaşam doyumunun yordayıcısı olarak evlilik doyumu ve cinsel doyum ilişkisini incelemek, yaşam doyumu, evlilik doyumu ve cinsel doyum arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmadaki veriler kartopu örneklem yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Zonguldak ilinde ikamet eden 20-45 yaş aralığında 100'ü kadın 100'ü erkek olmak üzere 200 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Kişisel Sosyodemografik Bilgi Formu, Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği ve Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bu çalışmada, SPSS 27 yazılımı kullanılarak tüm istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, ölçeklerin normal dağılım sergileyip sergilemediği üzerine bir inceleme yapılmıştır. Verilerin analizinde Ölçekler arasındaki korelasyon düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Yordayıcılık analizi için Çoklu Doğrusal Regresyon yöntemi kullanılmıştır. Tüm analizler, 1.tip hata %5 alınarak %95 güven aralığında ve p değeri .05 referans alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Cinsel doyum bağımsız değişkeninin yaşam doyumu değişkeni üzerinde yordayıcılığı bulunmazken, çift uyumu bağımsız değişkeni yaşam doyumunu yordamaktadır. Bulguların sonucu olarak, çift uyumu bağımsız değişkeni yaşam doyumunu pozitif yönde yordadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The protection of the family, which is necessary for the continuation of social life, depends on the establishment of the marriage relationship on solid foundations. In addition to being one of the difficult and complex processes in adult life, the marital relationship is very important as it provides individuals with the opportunity to fulfill their physical and psychological needs. Furthermore, the problems experienced in the marital relationship affect the society as well as the changes and developments in social life affect and shape the marital relationship. In this study, it was aimed to examine the dimensions of marital satisfaction and sexual satisfaction as predictors of life satisfaction of married individuals and to reveal whether marital satisfaction, sexual satisfaction and life satisfaction show significant differences. The data in the study were collected by snowball sampling method. The sample of the research consists of 200 voluntary participant individuals, 100 women and 100 men between the ages of 20-45 residing in Zonguldak province. The data were collected using the Personal Sociodemographic Information Form, Golombok Rust Sexual Satisfaction Scale, Adult Life Satisfaction Scale, and Renewed Couple Adjustment Scale. In this study, all statistical analyses were performed using SPSS 27 software. First, an examination was made to see whether the scales were normally distributed. Before analyzing the data, reliability analysis was applied to determine whether the data were reliable enough to be analyzed. In the data analysis, the level and direction of correlation between the scales were examined using Pearson Correlation analysis. Multiple Linear Regression method was used for predictive analysis. All these analyses were performed with a type 1 error margin of %5 and 95% confidence interval and a p value of.05. According to the findings obtained from the research; while the independent variable of sexual satisfaction does not predict life satisfaction, the independent variable of couple compatibility predicts life satisfaction. As a result of the findings, the independent variable of couple compatibility predicts life satisfaction positively.