Erkek sağlık çalışanlarının eşlerine gebelik, jinekolojik muayene ve meme sağlığı kontrollerindeki destekleri
The support of male health professionals to their wives on pregnancy, gynecologic examinations and breast health controls
  1. Tez No: 507687
  2. Yazar: AYŞE GÜL BURSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Kadın sağlığının korunması ve sürdürülmesinde düzenli yapılan taramaların önemi oldukça büyüktür. Gebelik muayeneleri; gebelik sürecinin problemsiz geçmesinde, sağlıklı doğum yapmada ve anne-bebek sağlığının korunmasında, jinekolojik muayeneler; kanserlerin, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (CYBE) ve jinekolojik rahatsızlıkların tespitinde, meme muayeneleri ise mortalite oranı yüksek olan meme kanserlerinin tespitinde büyük öneme sahiptir. Sağlıklı bir aile yapısı eşlerin her ihtiyaç duyduklarında birbirlerine destek olmaları temeline dayanmaktadır. Eş desteği alan çiftlerin evlilik uyumu, evlilik doyumu daha yüksek, sorunlarla başetme mekanizmaları daha güçlü, depresyon yaşama ihtimalleri daha düşük, pozitif düşünme oranları daha yüksektir. Bu çalışmada taramaların önemi hakkında bilgi sahibi olan erkek sağlık çalışanlarının, kadın sağlığının büyük parçası olan sağlık taramalarındaki etkisi, muayenelerde eşlerinin yanında bulunma durumu, muayene yaptırmadaki destekleri araştırılmak istenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemi, İstanbul GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde çalışan hekim, sağlık teknisyeni ve hasta bakıcılardan oluşan ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden, evli 176 erkek sağlık çalışanından oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Screening tests and examinations committed on regular basis have a great importance on protection and sustainment of women health. Clinical pregnancy examinations have a crucial role on allowing pregnancy processes to continue without any complications and delivering a healthy birth and protecting maternal and infant health care, gynecologic examinations are crucial on detecting sexually transmitted diseases, gynecologic sicknesses and tumors. Breast examinations have a great importance on the evaluation of breast tumors which have high mortality rates. A healthy family structure is based on the ground of couples supporting one another whenever they require. Married couples receiving spousal support have higher martial adjustment and martial satisfaction, stronger coping mechanisms for the problems, low possibility for having depression and having higher rates for positive thinking. In this study, the main intention is to research the effects of the male health professionals –who are acknowledged on importance of screening- on women's health screening, their status of presence within the examinations next to their wives and the support they give to have these examinations. Materials and methods: The sample of the study consist of 176 married male health professionals admitted to participate the study voluntarily and working at the GATA Haydarpasa Training Hospital, Istanbul as doctor, medical technician and nursing staffs. A data gathering form, prepared by the researcher is used for gathering the data.