İşlemsel ve dönüşümsel liderliğin örgütsel bağlılık ile ilişkisi:Hizmet sektöründe bir araştırma
The relationship between transactional and transformational leadership and organizational commitment: A research in the service sector
- Tez No: 893801
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzün hareketli iş yaşamında işletmelerin finansal istikrarının devam etmesi, liderlik stratejilerinin etkin bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. İşlemsel liderlik ve dönüşümcü liderlik, özellikle hizmet sektöründe bir işletmenin etkinliğini belirlemede önemli etkiye sahip iki önemli liderlik türüdür. Bu çalışma, hizmet sektöründe yer alan gümrük müşavirlik kuruluşlarında çalışan bireylerin örgütlerine yönelik sergiledikleri bağlılık düzeyine işlemsel ve dönüşümsel liderlik stillerinin etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da gümrük hizmet sektöründe çalışan bireylerden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 429 katılımcı oluşturmuştur. Araştırma verileri, kişisel bilgi formu, Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği'ni içeren anketin uygulanması yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada çok değişkenli regresyon analizi kullanılmış ve hem dönüşümsel liderliğin hem de işlemsel liderliğin örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı ve olumlu etkileri olduğu keşfedilmiştir. Ayrıca dönüşümcü liderliğin örgütsel bağlılığın tüm yönleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu keşfedilmiştir. Bununla birlikte bulgular, işlemsel liderliğin sürekli bağlılık ve normatif bağlılık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ancak duygusal bağlılık üzerinde önemli bir etki yaratmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In today's busy business life, the continued financial stability of businesses depends on the effective implementation of leadership strategies. Transactional leadership and transformational leadership are two important types of leadership that have a significant impact on determining the effectiveness of a business, especially in the service sector. This study aims to analyze the effect of transactional and transformational leadership styles on the level of commitment of individuals working in customs consultancy organizations in the service sector towards their organizations. The research was carried out using the relational scanning method. The sample of the research consisted of 429 participants selected by simple random sampling method from individuals working in the customs service sector in Istanbul. Research data was collected through the application of a survey including a personal information form, Multi-Factor Leadership Scale and Organizational Commitment Scale. The collected data were analyzed using the SPSS program. Multivariate regression analysis was used in the study and it was discovered that both transformational leadership and transactional leadership had significant and positive effects on organizational commitment. It has also been discovered that transformational leadership has a positive impact on all aspects of organizational commitment. However, the findings showed that transactional leadership had a positive effect on trait commitment and normative commitment, but did not have a significant effect on affective commitment.