Yahudi Filozof Martin Buber'in Siyonizm yaklaşımı
Jewish Philosopher Martin Buber's approach to Zionism
  1. Tez No: 893805
  2. Yazar: SÜMEYYE NUR AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SEDA ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Araplarla diyalog ve uzlaşma olmadan Siyonizm'in gerçekleşemeyeceğini iddia eden Martin Buber'in Siyonizm anlayışı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Buber, Siyonizm'in sadece Filistin'de bir Yahudi yurdu oluşturmakla değil, aynı zamanda bölgedeki Arap nüfusuyla barışçıl ve karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki kurulmasıyla anlam kazanacağını savunmuştur. Ona göre, gerçek bir Siyonizm, bölgedeki tüm halkların birlikte yaşayabileceği bir ortam yaratmayı gerektirmektedir. Bu bağlamda Buber'in Siyonizm anlayışı, hem Yahudilerin kendi manevi ve kültürel kimliklerini yeniden keşfetmelerini hem de Arap komşularıyla uyum içinde yaşamalarını hedefleyen kapsayıcı bir vizyon sunmaktadır. Martin Buber'i kendi dönemindeki yaygın Siyonist anlayışları arasında öne çıkaran husus ise Siyonizm'i yalnızca politik bir hareket veya bağımsız milliyetçi bir devlet kurma ideali olarak görmeyip onun hem Yahudi halkının kendilerini gerçekleştirip kendi özlerinden bir medeniyet inşa etmelerinin bir aracı görmesi hem de dünya üzerindeki tüm halkların barış içerisinde yaşamasının kaçınılmaz yolu olduğunu savunmasıdır. Martin Buber, yaşadığı süre zarfında her daim kendi inandığı bu Siyonizm anlayışının savunucusu olmuş ve Siyonizm'in sömürgeciliğin Ortadoğu'da bir maşa gibi kullanılmasının tehlikelerini ortaya koymaya çalışmıştır. İsrail Devleti'nin kurulduğu 1948 yılından sonra da gerçek Siyonizm'in bu olmadığını hatta İsrail Devleti'nin yaptıklarının Siyonizm ile taban tabana zıt olduğunu dile getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present Martin Buber's understanding of Zionism, which asserts that Zionism cannot be realized without dialogue and reconciliation with the Arabs. Buber argued that Zionism gains meaning not only by establishing a Jewish homeland in Palestine but also by forming a peaceful and mutually respectful relationship with the Arab population in the region. According to him, true Zionism requires creating an environment where all peoples in the region can live together. In this context, Buber's understanding of Zionism offers an inclusive vision that aims for both Jews to rediscover their spiritual and cultural identities and to live in harmony with their Arab neighbors. What distinguishes Martin Buber among the prevalent Zionist understandings of his time is his view of Zionism not merely as a political movement or an ideal of establishing an independent nationalist state, but as a means for the Jewish people to realize themselves and build a civilization from their essence, as well as an inevitable way for all peoples in the world to live in peace. Throughout his life, Martin Buber consistently advocated for this understanding of Zionism and sought to highlight the dangers of using Zionism as a colonial tool in the Middle East. After the establishment of the State of Israel in 1948, he continued to express that this was not true Zionism, even stating that the actions of the State of Israel were fundamentally contrary to the principles of Zionism.