Jinekolojik ve obstetrik ameliyatlarda batın kapama öncesinde rutin eldiven ve alet değişiminin postoperatif yara komplikasyonlarına etkisinin araştırılması: randomize kontrollü çalışma
Investigation of the impact of routine glove and instrument change before abdominal closure on postoperative wound complications in gynecological and obstetric surgeries: A randomized controlled study
  1. Tez No: 893806
  2. Yazar: ELİF AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu randomize kontrollü çalışma, jinekolojik ve obstetrik ameliyatlarda batın kapatılmadan önce rutin eldiven ve alet değişiminin postoperatif yara komplikasyonlarına, özellikle yara yeri enfeksiyonu (YYE) insidansına etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Bu randomize kontrollü çalışmaya Van YYÜ Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde sezaryen ile doğum yapan ve jinekolojik operasyonlardan oluşan 500 olgu dahil edilmiştir. Cerrahi sonrası yara iyileşme süreçleri ve hastaların klinik ile laboratuvar verileri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This randomized controlled trial aims to investigate the effect of routine glove and instrument change before abdominal closure on postoperative wound complications, specifically surgical site infection (SSI) incidence, in gynecological and obstetric surgeries. Method: This randomized controlled trial enrolled 500 cases consisting of cesarean sections and gynecological operations performed at the Van YYU Faculty of Medicine, Dursun Odabaş Medical Center, Department of Obstetrics and Gynecology. Postoperative wound healing processes and patients' clinical and laboratory data were analyzed in detail.