Annelerin(0-24 ay arası bebeği olan) anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi düzeylerinin ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level and attitudes of mothers (babies between 0-24 months) regarding maternal treatment and breastfeeding
- Tez No: 893811
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Anne sütü ve emzirmenin hem bebek hem de anne için, başta beslenme olmak üzere, sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan birçok faydası bulunmaktadır. Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini, 6. aydan sonrada da ek besinlerle beraber 2 yaşına kadar anne sütüne devam etmelerini önermektedir. Çalışmadaki amacımız annelerin anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi düzeyi ve tutumlarını değerlendirmek, yeterli bilgiye sahip olmayan annelerin ise bilgilendirerek bilinçlenmelerini sağlamaktır. Kesitsel tipteki çalışma Kars ilindeki bir aile sağlığı merkezinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 0-2 yaş arası bebeği olan ve çalışmanın yapıldığı aile sağlığı merkezinde kayıtlı olan 180 anne dahil edilmiştir. Annelerin %53.9'u 30 yaşın altında, %37.8'i üniversite ve üzeri mezundur. Anneler, anne sütü hakkındaki bilgiyi en çok sağlık personellerinden aldığını belirtmişlerdir. Annelerin %55'i sezaryen ile doğum yapmıştır. Annelerin %98.3'ü bebeklerini emzirmiştir, %85.6'sı ilk besin olarak anne sütü vermiştir. Doğum şekli ile ilk 1 saat içerisinde emzirme ve ilk besin olarak anne sütü verme arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Breast milk and breastfeeding have many benefits for both the baby and the mother, especially in terms of nutrition, health, immunity, developmental, psychological, social and economic aspects. Experts recommend that babies be fed only breast milk for the first 6 months, and after the 6th month, they continue to breastfeed with complementary foods until the age of 2. Our aim in the study is to evaluate the knowledge level and attitudes of mothers about breast milk and breastfeeding, and to inform and raise awareness of mothers who do not have sufficient knowledge. The cross-sectional study was conducted in a family health center in Kars province. 180 mothers who had babies aged 0-2 and were registered at the family health center where the study was conducted were included in the study. 53.9% of the mothers are under the age of 30, and 37.8% are university graduates or higher. Mothers stated that they mostly get information about breast milk from health personnel. 55% of mothers gave birth by cesarean section. 98.3% of mothers breastfed their babies, and 85.6% gave breast milk as their first food. There was no significant relationship between the type of birth and breastfeeding within the first hour and giving breast milk as the first food (p>0.05).