Meme küçültme cerrahisi olan hastalarda serratus anterior plan bloğunun ve modifiye pektoral sinir bloğunun kontrol grubuna göre postoperatif analjezik ihtiyacına etkisi ve etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effect and efficacy of serratus anterior plane block and modified pectoral nerve block on postoperative analgesic consumption in patients undergoing breast reduction surgery compared to the control group
- Tez No: 893812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Serratus anterior plan bloğu (SAPB) ve modifiye pektoral sinir bloğu (PECS-2) meme cerrahilerinde analjezik amaçlı kullanılabilen interfasyal plan bloklarındandır. Biz de çalışmamızda meme küçültme cerrahisi olan hastalardaki postoperatif analjezik gereksinimlerinin, SAPB ve PECS-2 grubunda kontrol grubuna göre farkını bulmayı amaçladık. Ayrıca bu iki blok tekniğinin postoperatif analjezide birbirlerine üstünlüğü olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma: tek merkezli olup prospektif, gözlemsel olarak yapılmıştır. Araştırmamız Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmamız için, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp fakültesi, Klinik Araştırmalar Etik Kurul'undan 03.03.2021 tarih ve 2021-03/05 nolu karar alındıktan sonra çalışmaya başlandı. Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) skoru I-II olan ve yaş aralığı 18-70 olan meme küçültme cerrahisi geçiren toplam 60 hasta çalışmaya alındı. Hastalar üç gruba ayrılarak 20 hastalık kontrol grubuna herhangi bir blok tekniği uygulanmadı, 20 hastaya SAPB ve 20 hastaya PECS-2 bloğu uygulandıktan sonra tüm hastalara 1 gram parasetamol iv uygulanarak hastalar uyandırıldı. Tüm hastalara 1 ml'de 4 mg tramadol hidroklorür bulunan hasta kontrollü analjezi cihazı (HKA) takılarak postoperatif 1.,6.,12.,24.saatlerdeki toplam tramadol tüketimleri kaydedildi. Tüm hastaların 1.,6.,12.,24.saatlerdeki statik numerik ağrı skalası skorları (S-NRS) ve dinamik numerik ağrı skalası skorları (D-NRS) kaydedildi. Hastalarda yapılan blok tekniklerine sekonder yan etkiler kaydedildi. Hastalarda görülen opioid bağımlı yan etkiler kaydedildi. Bulgular: Çalışmanın sonucunda SAPB ve PECS-2 grubundaki hastaların tramadol tüketimleri kontrol grubu hastalarına göre anlamlı düzeyde düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Serratus anterior plane block (SAPB) and modified pectoral nerve block (PECS-2) are interfascial plane blocks that can be used for analgesic purposes in breast surgery. In our study, we aimed to find the difference in postoperative analgesic requirements in patients with breast reduction surgery in the SAPB and PECS-2 group compared to the control group. We also aimed to investigate whether these two block techniques are superior to each other in postoperative analgesia. Material and Method: This study was a single-center, prospective, observational study. Our study was conducted at Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital. The study was started after the decision dated 03.03.2021 and numbered 2021-03/05 was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of Cumhuriyet University Faculty of Medicine. A total of 60 patients with American Society of Anesthesiologist scores (ASA) I-II and age range of 18-70 who underwent breast reduction surgery were included in the study. The patients were divided into three groups and no block technique was applied to the control group consisting of 20 patients, SAPB was applied to 20 patients and PECS-2 block was applied to 20 patients. All patients were awakened after 1 gram of paracetamol iv was administered. Patient-controlled analgesia device (PCA) containing 4 mg tramadol in 1 ml was used in all patients and the postoperative tramadol consumption of the patients at the 1st, 6th, 12th, and 24th hours was recorded. Static numerical rating scale scores (S-NRS) and dynamic numerical rating scale scores (D-NRS) at 1st, 6th, 12th, and 24th hours of all patients were recorded. Side effects secondary to the block were noted in the patients. Opioid-dependent side effects seen in patients were noted. Results: As a result of this study, tramadol consumption of patients in the SAPB and PECS-2 groups was found to be significantly lower than the control group patients.