Çekte karşılıksızdır işlemi yapılmasına neden olma suçu
The crime of unrequited transaction in the cheque
  1. Tez No: 893813
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde ekonomik hayatta birçok fayda sağlayan ve işlevi giderek artan çek, ticari hayatta da en sık kullanılan ödeme araçlarından birisi olması nedeniyle önemli bir yer tutmaktadır. Çek, uygulamada, ileri düzenleme tarihli olarak keşide edilebiliyor olması nedeniyle kredili işleme benzemektedir. Bununla birlikte, çekin ileri tarihli olarak düzenlenebiliyor olması hukuki sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle çekin muhatap bankaya ibraz edilmesi sonucunda karşılıksızdır işlemi yapılması ticari hayatın önemli bir sorununu oluşturmakta ve çeke olan güveni azaltmaktadır. Bunu önlemek amacıyla yasal düzenlemeler ile çek karşılığını bulundurmama eylemi hukuki ve cezai yaptırımlara konu edilmiştir. Bu kapsamda, Çekte Karşılıksızdır İşlemi Yapılmasına Neden Olma Suçu isimli yüksek lisans tez çalışmamızda çekle ilgili karşılıksızdır işlemi yapılması fiiline bağlanan cezai sonuçlar incelenmiştir. Bu doğrultuda, çalışmamız içerisinde, öncelikle çekin Türk Ticaret Kanunu ve Çek Kanunu hükümleri çerçevesinde çekin tanımı, çekin tarihçesi, hukuki niteliği ve unsurları belirtildikten sonra, karşılıksız kavramının ne olduğu, buna bağlı yaptırımların tarihçesi ve ödeme için süresinde muhataba ibraz edilen çekin, karşılıksız çıkması durumunda bunun cezai sonuçları ile yargılama süreci açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The cheque, which provides many benefits and whose function is increasing, occupies an important place today because it is one of the most frequently used payment tools in commercial life. In practice, the cheque is similar to the credit transaction due to the fact that since it can be drawn as post-dated. However, the fact that the cheque can be drawn as post-dated brings legal problems with it. In particular, if the cheque is deemed dishonored (unrequited) after being presented to the addressee bank, creates an important problem in commercial life and reduces the trust in it. In order to prevent this, due to -related- legal regulations, the act of having a dishonored bill of change is subject to legal and criminal sanctions. In this context, in our master's thesis titled“The Crime of Causing the Unrequited Transaction in the Cheque”, the criminal consequences of the act of making the unrequited transaction related to the cheque were examined. In this framework, within the scope of our work, first the definition of the cheque within the framework of the provisions of the Turkish Commercial Code and the Cheque Law, the history of the cheque and the legal nature and elements of cheque are determined; then the concept of unrequited, the history of the related sanctions and the criminal consequences of cheque submitted to the addressee during the payment period are explained.