Çocukluk çağı travmaları ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkide duygulara ilişkin inançların aracı rolü
The mediator role of emotion-related beliefs in the relationship between childhood trauma and emotion regulation difficulties
  1. Tez No: 893814
  2. Yazar: ZEYNEP İREM CANDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA FERDA KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmaya Türkiye'de yaşayan 18 yaşından büyük 402 yetişkin dahil edilmiştir. Çalışmada Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Anketi (CTQ-33), Duygu Düzenleme Güçlüğü-Kısa Form (DDGÖ-16) ve Duygulara İlişkin İnançlar Ölçeği (BAEQ) kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonucuna göre çocukluk çağı travmaları ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkide duygulara ilişkin inançların aracı rolü olduğu, çocukluk çağı travmalarının hem duygu düzenleme güçlüğü hem de duygulara ilişkin inançlar ile pozitif ve anlamlı ilişkisi olduğu bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları ve duygu düzenleme güçlüğü ilişkisine duygulara ilişkin inançlar dahil edildiğinde bu ilişkinin etkisini ve anlamını kaybetmeden koruduğu görülmektedir. Duygulara ilişkin inançlar bu ilişkide kısmi aracı role sahiptir. Bir diğer ifadeyle çocukluk çağı travmaları, duygulara ilişkin inançları arttırabilmekte ve bu artış da duygu düzenleme güçlüğünde artışa neden olmaktadır. Aracılık analizlerine bunaltıcılık ve tehlikelilik inancı da dahil edilmiş ve bu iki alt boyutun da kısmi aracı role sahip olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür ışığında değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
402 adults over the age of 18 living in Turkey were included in the study. Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Difficulty in Emotion Regulation-Short Form (DDGÖ-16) and Beliefs About Emotions Questionnaire (BAEQ) were used in the study. According to the results of the analyses, it was found that beliefs about emotions had a mediating role in the relationship between childhood traumas and difficulty in emotion regulation, and that childhood traumas had a positive and significant relationship with both difficulty in emotion regulation and beliefs about emotions. When beliefs about emotions are included in the relationship between childhood traumas and emotion regulation difficulties, it is seen that this relationship maintains its effect and meaning without losing. Beliefs about emotions have a partial mediator role in this relationship. In other words, childhood traumas can increase beliefs about emotions, and this increase causes an increase in emotion regulation difficulties. Overwhelm and dangerousness belief were also included in the mediation analyses, and these two sub-dimensions were found to have a partial mediator role. The findings obtained were evaluated and discussed in the light of the literature.