Turistlerin artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerine yönelik algı düzeylerinin belirlenmesi: Sakarya örneği
Determınıng the perceptıon levels of towards augmented realıty and vırtual realıty technologies: Sakarya example
  1. Tez No: 893816
  2. Yazar: KEMAL BERKAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER MESCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda turizm sektöründe sanal gerçeklik (Virtual Reality) ve artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) teknolojilerinin üzerinde yapılan çalışmalarda artış görülmektedir. Turistik destinasyonlarda ve ziyaretçi deneyimlerinde sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerinin etkisi üzerine yapılan araştırmaların artması, bu teknolojilerin turizm endüstrisindeki potansiyelini göstermektedir. Bu araştırma, bu teknolojilerin turistlerin algı düzeylerini belirlenmesini günümüzdeki koşullar altında değerlendirerek, sektördeki güncel gelişmeleri yansıtmaktadır. Araştırmada yöntemi olarak nicel araştırma tercih edilmiştir. Çalışma evreni Sakarya ilindeki 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklayan misafirler oluşturmaktadır. Sakarya örneği üzerinden bu algıların anlaşılması, literatüre yeni bir bakış açısı getirebilir. Bu nedenle, araştırmanın konusu özgün ve önceki çalışmalarla karşılaştırılabilir bir nitelik taşımaktadır. Yapılan araştırma sonucunda, verileri normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Ölçek boyutlarının katılımcıların demografik verilere göre anlamlı farklılık olduğu t-Test ve Anova testi kullanılarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, araştırmada test edilen hipotezlerin sonuçlarında, yaş gruplarının bazı faktörler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenler (cinsiyet ve eğitim düzeyi) için anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir. Literatür taramasında, çeşitli boyutların demografik özelliklerle ilişkisinin eksikliği fark edilmiştir. Bu çalışma, VR/AR teknolojilerinin turizm işletmelerinde kullanımını artırmak için demografik özelliklerin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increase in studies on virtual reality (VR) and augmented reality (AR) technologies in the tourism sector. The increase in research on the impact of virtual reality (VR) and augmented reality (AR) technologies on touristic destinations and visitor experiences shows the potential of these technologies in the tourism industry. This research reflects the current developments in the sector by evaluating the determination of tourists' perception levels of these technologies under current conditions. Quantitative research was preferred as the research method. The study population consists of guests staying in 4 and 5 star hotels in Sakarya example. Understanding these perceptions through the example of Sakarya may bring a new perspective to the literature. Therefore, the subject of the research is unique and comparable to previous studies. As a result of the research, it was determined that the data were normally distributed. Significant differences in the scale dimensions according to the demographic data of the participants were determined using t-test and Anova test. As a result, in the results of the hypotheses tested in the research, it was found that age groups created statistically significant differences on some factors. No significant differences were found for other demographic variables (gender and education level). In the literature review, the lack of relationship of various dimensions with demographic characteristics was noticed. This study shows that demographic characteristics should be taken into account to increase the use of VR/AR technologies in tourism organisations.