Ambalaj sektöründe entegre yönetim sistemlerinin sürdürülebilirlik performansına etkisi
The effect of integrated management systems on sustainability performance in the packaging industry
- Tez No: 893850
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN PEKEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ambalaj sektörü, diğer sektörlerde olduğu gibi giderek artan bir şekilde sürdürülebilirlik endişeleri taşımakta ve çevresel sorumluluklarla yüzleşmektedir. Çevresel etkileri azaltma, kaynakları daha etkili kullanma ve sürdürülebilir iş süreçleri konusunda bir dizi zorlukla karşı karşıyadır. Bu zorlukların başlıcaları; malzeme seçimi, geri dönüşüm ve geri kazanım, tek kullanımlık ambalajlar, ambalaj tasarımı ve inovasyon, taşıma ve depolama faaliyeti, tüketicilerin farkındalığı, personel eğitimi ve farkındalığı, düzenleyici değişiklikler ve uyum, enerji verimliliği, tedarik zinciri yönetimi ve teknolojik yatırımlardır. ISO 9001 (Kalite Yönetim Sistemleri), ISO 45001 (İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri), ve ISO 14001 (Çevre Yönetim Sistemleri) gibi standartlar, ambalaj sektöründe entegre yönetim sistemlerinin uygulanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu standartlar, şirketlerin kalite, iş sağlığı ve güvenliği, çevresel performans gibi konularda belirli gereksinimlere uymalarını sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bu yönetim sistemlerinin gereklilikleri farklı olsa da uygulandıkları sektörlerin sürdürülebilirlik performanslarında olumlu katkı sağlayan ortak etkiye sahip oldukları gözlenmektedir. Bu çalışma kapsamında, entegre yönetim sistemlerinin şirketlerin operasyonel süreçlerini daha etkili bir şekilde yönetmelerinde ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarındaki katkıları ambalaj sektörü özelinde araştırılmıştır. Kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği gibi farklı yönetim disiplinlerini birleştiren entegre yönetim sistemi standartları, risk tabanlı düşünce yapısını ve sürekli iyileştirmeyi teşvik etmektedirler. Risk tabanlı düşüncenin, işletmelerin gelecekteki olumsuz durumları öngörmesine ve buna göre önlemler almasına yardımcı olurken, iş sürekliliği ve kriz yönetimi konusunda da rehberlik sağladığı tespit edilmiştir. Sürekli iyileştirme politikasının uygulanmasındaki kararlılığın, işletmelerin verimliliğini artırırken doğal kaynak kullanımı ve atıkları azaltmada önemli bir rol oynadığı ve daha sürdürülebilir iş uygulamalarının benimsenmesine olanak tanıdığı ortaya konmuştur. İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi uygulamaları ile daha güvenli ve sağlıklı bir iş ortamının sürekliliği ve geliştirilmesine katkıda bulunulduğu, çalışanların refahının artırılarak uzun vadede iş gücü verimliliğini yükselterek sürdürülebilir bir iş ortamına katkı oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The packaging industry, like other sectors, increasingly has sustainability concerns and faces environmental responsibilities. It faces a number of challenges in reducing environmental impacts, using resources more effectively and sustainable business processes. The main difficulties are: material selection, recycling and recovery, disposable packaging, packaging design and innovation, transportation and storage activity, consumer awareness, personnel training and awareness, regulatory changes and compliance, energy efficiency, supply chain management and technological investments. Standards such as ISO 9001 (Quality Management Systems), ISO 45001 (Occupational Health and Safety Management Systems), and ISO 14001 (Environmental Management Systems) play an important role in the implementation of integrated management systems in the packaging industry. These standards were created to ensure that companies comply with certain requirements on issues such as quality, occupational health and safety, and environmental performance. Although the requirements of these management systems are different, it is observed that they have a common effect that contributes positively to the sustainability performance of the sectors in which they are applied. Within the scope of this study, the contributions of integrated management systems to companies in managing their operational processes more effectively and achieving their sustainability goals were investigated specifically in the packaging sector. Integrated management system standards, which combine different management disciplines such as quality, environment, occupational health and safety, encourage risk-based thinking and continuous improvement. It has been determined that risk-based thinking helps businesses predict future negative situations and take precautions accordingly, while also providing guidance on business continuity and crisis management. It has been demonstrated that determination in the implementation of a continuous improvement policy plays an important role in reducing natural resource use and waste while increasing the efficiency of businesses and allowing the adoption of more sustainable business practices. It has been concluded that occupational health and safety management system applications contribute to the continuity and development of a safer and healthier work environment, and contribute to a sustainable work environment by increasing the welfare of employees and increasing workforce productivity in the long term.