Fantastic walls and where to find them: A response to border fortification
Fantastik duvarlar nelerdir ve nerede bulunurlar: Sınır tahkimatına yanıt
  1. Tez No: 893880
  2. Yazar: HATİCE ELİF ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EFE TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Neden bütün Şiddet Yanlısı Devlet Dışı Aktörler, sınır tahkimatına yanıt olarak strateji ve taktiklerini aynı şekilde değiştirmiyor? Sınır kuvvetlendirme politikalarındaki küresel artış, gelişmiş ülkeler bağlamında kapsamlı bir şekilde incelenirken, bu olgunun gelişmekte olan ülkelerdeki sonuçlarını anlamada hala önemli bir boşluk mevcut. Bu çalışma, sınır tahkimatının uluslararası militanlık üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmamda, bu ilişkinin çeşitli grup içi ve grup dışı dinamiklerden etkilendiğini vurguluyorum. Bu tezde, grupların ancak tahkimatın sebep olduğu kaybı telafi edemediklerinde uzun vadeli stratejilerini değiştirmeye yöneldiklerini öne sürdüğüm bir“değişim teorisi”geliştiriyorum. Ayrıca devlet-dışı silahlı aktörlerin, tahkimatın sebep olduğu kısıtlamaların etkisiyle, halihazırda mevcut olan kaynakların yeniden tahsisine yönelip, daha uygun maliyetli taktiksel yaklaşımlar benimsediklerini savunuyorum. Tezdeki analizlerim için etkileşimli logit modelleri kullanarak, tahkimat ile dış desteğin etkileşiminin bu aktörlerin sivilleri hedef alması ve daha uygun maliyetli silahlar kullanması olasılığını arttırdığını bulguluyorum. Bununla birlikte bulgularım, tahkimattan önce de taktiksel anlamda esnek hareket edebilen grupların sınır tahkimatından sonra maliyet etkinliği olan silahlar kullanmaya eğilimlerinin arttığına işaret etmektedir. İlaveten, tahkimat ile geniş çaplı devlet şiddeti arasındaki etkileşimin bu aktörleri saldırılarında sivilleri dışarıda bırakarak daha spesifik hedeflere yönelmeye teşvik ettiğine dair kanıtlar bulguluyorum.
Özet (Çeviri)
Why do not all Violent Non-State Actors (VNSA) modify their strategies and tactics equally in response to border fortification? The global rise in border wall construction has been extensively studied in the context of affluent countries, while a significant gap in understanding the outcomes of this phenomenon in developing countries still exists. This study examines the effects of border fortification on transnational militancy. I argue that this relation is moderated by several intra- and extra-group dynamics. In this thesis, I devise a“theory of change”proposing that groups are only encouraged to shift in the long-term strategies when they fail to compensate for the loss delivered by fortification. VNSAs also find incentives in the reallocation of the existing resources and reduce the cost of their violent tactics by adopting more cost-effective approaches, driven by the setbacks caused by fortification. After employing logit models with interactions, my findings suggest that fortification, in combination with foreign support, increases the likelihood of civilian targeting and the use of irregular weapons by VNSAs. Yet, only groups that were able to operate“differently across attacks”before fortification demonstrate a tendency towards using irregular weapons. Additionally, I found evidence that the interaction between fortification and state violence encourages selective targeting by VNSAs.