Türkiye'de sahipsiz hayvanlara yönelik büyükşehir belediyelerinin politikalarının değerlendirilmesi
Evaluation of policies of metropolitan municipalities regarding stray animals in Türkiye
- Tez No: 893879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YÖNTEN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İnsanlar toplumsal varlıklardır. Yaşamak için birbirlerine ihtiyaç duymalarından daha temelde ise doğaya ihtiyaç duyarlar. Doğa, içerisinde canlı ve cansız varlıkların bulunan bir bütündür, etkileyen ve etkilenendir. İlk çağlarda insanlara hükmeden doğa, zamanla kısmen de olsa insanların istediği şekilde gelişimini sürdürmüştür. Egemenlik taraf değişmiş ve insanlar belirleyici konuma geçmişlerdir. Bu hakimiyet sanayi devrimiyle daha da kuvvetlenmiş, doğanın insanların zararlarına maruz kalmasına neden olmuştur. Bu süreç içerisinde etkilenen bir başka canlı grubu ise hayvanlardır. Hayvanlar doğada serbest halde olduğu gibi insanlarla birlikte de yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Hayvanlar zamanla insanlarla birlikte yaşamaya başladılar. İnsanların yerleşik hayata geçmesi ile birlikte evcilleştirilen hayvan sayısı artış gösterdi. Önceleri koruma, beslenme, giyim gibi amaçlarla yetiştirilen hayvanlar günümüze geldikçe insanların fiziksel faydadan ziyade ruhsal nedenlerle evlerinde birer üye haline gelmişlerdir. Ev hayvanı olarak nitelendirilen bu hayvanların bir kısmı zamanla insanların yaşam alanlarında istenmemiş ya da yaşam alanları dışında doğmuşlardır. Bu durum ise sahipsiz hayvan kavramını doğurmuştur. Belirli bir sahibi veya koruyucusu ve barınağa sahip olmayan evcil nitelikteki hayvanlara sahipsiz hayvan denilmektedir. Bu hayvanları konu alan uluslararası sözleşmeler mevcuttur. Bu sözleşmelerden biri olan Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi'dir. Evrensel nitelikli hayvan hakları olduğu bildirgede yer almaktadır. Ülkemizde ise hayvanları konu alan müstakil bir Hayvanları Koruma Kanunu mevcuttur. Konu hakkındaki bir diğer katılımcı olan STK'lar ise hem dünya düzeyinde hem Türkiye düzeyinde incelenecektir. Tezin en önemli başlıkları arasında yetki konusu yer almaktadır. Konu hakkında çeşitli yetkiler hem merkezi yönetim düzeyinde ağırlıklı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı'nda hem yerel düzeyde belediyelerde bulunmaktadır. Bu çalışmada sahipsiz hayvanlara yönelik politikalarda yetki kavramı incelenmiş, bu konuda asli yetkili olan kurum yerel yönetimler olarak tespit edilmiştir. Öncelikle merkezin yerele olan uzaklığı bilgi güncellemede sorun yaratırken kırtasiyeciliği ise artıracaktır. Kültürel farklılıklar ise bir başka etkileyici unsurdur. Yerelin yetkilendirilmesi adaleti sağlamakta sorun olabileceği eleştirilerini getirse de etkin bir uygulama ve denetimle gereken sonuca ulaşmak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
People are social beings. More fundamentally than needing each other to survive, they need nature. Nature is a whole that includes living and non-living beings, it affects and is affected. Nature, which dominated humans in ancient times, has continued to develop over time, at least partially, as humans desired. Sovereignty has changed sides and people have become decisive. This domination was further strengthened by the industrial revolution, causing nature to be exposed to the harms of humans. Another living group affected in this process is animals. Animals can survive both freely in nature and with humans. Over time, animals began to live together with humans. As people settled down, the number of domesticated animals increased. Animals, which were previously raised for purposes such as protection, nutrition and clothing, have become members of people's homes for spiritual reasons rather than physical benefits. Some of these animals, which are considered pets, were unwanted in people's living spaces or were born outside their living areas over time. This situation gave birth to the concept of stray animals. Domesticated animals that do not have a specific owner or guardian and shelter are called stray animals. There are international conventions regarding these animals. One of these agreements is the Universal Declaration of Animal Rights. It is included in the declaration that there are universal animal rights. In our country, there is a separate Animal Protection Law that deals with animals. Non-governmental organizations, another participant on the subject, will be examined both at the world level and at the Turkish level. Among the most important topics of the thesis is the issue of authority. Various authorities on the subject exist both at the central government level, mainly in the Ministry of Agriculture and Forestry, and at the local level, in municipalities. In this study, the concept of authority in policies regarding stray animals was examined, and the primary authority in this regard was determined to be local governments. First of all, the distance of the center from the locality will create problems in updating information and will increase red tape. Cultural differences are another impressive factor. Although local empowerment brings criticism that there may be problems in ensuring justice, it will be possible to achieve the required result with effective implementation and supervision.