Merkezi idare ve yerinden yönetim kuruluşlarının rekabeti bozucu işlemlerinin ab ve abd uygulamaları çerçevesinde incelenmesi
An analysis of the competition-distorting actions of central administration and decentralized administrative organizations within the context of eu and usa practices
  1. Tez No: 893884
  2. Yazar: ZEYNEP İREM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVİN EVRİM DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Devletin ekonomik piyasalardaki girişimci ve düzenleyici rolü, serbest piyasa ekonomisi ve rekabetin korunması açısından kritik bir öneme sahiptir. Ancak devlet gerek girişimci gerekse de düzenleyici olarak piyasalarda faaliyet gösterirken rekabeti bozucu nitelikte işlemler tesis edebilmektir. Bu kapsamda, özellikle merkezi idare ve yerinden yönetim kuruluşları tarafından tesis edilen rekabeti bozucu işlemlerin rekabet kuralları kapsamında nasıl değerlendirildiğinin analiz edilmesi önem arz etmektedir. Söz konusu çalışma kapsamında öncelikle piyasa ekonomisi ve rekabet kavramları tarihsel ve teorik olarak ele alınacak olup Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) uygulamaları da incelenmek suretiyle devlet müdahalesi kavramı ve merkezi idare ve yerinden yönetim kuruluşlarının rekabeti bozucu işlemleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The entrepreneurial and regulatory role of the state in economic markets is of critical importance in terms of preserving the free market economy and competition. However, the state, acting as both an entrepreneur and a regulator, may establish practices that distort competition in the market. In this context, it is crucial to analyze how competition-distorting practices, particularly those instituted by central administration and decentralized administrative organizations, are evaluated within the scope of competition rules. Within the framework of this study, the concepts of market economy and competition will first be addressed from historical and theoretical perspectives. Subsequently, the concept of state intervention and the competition-distorting practices of central administration and decentralized administrative organizations will be examined, within the context of the practices in the European Union (EU) and the United States of America (USA).