Pre-service chemistry teachers' knowledge of learners' alternative conceptions and their ways of dealing with them
Kimya öğretmeni adaylarının öğrencilerin alternatif kavramları hakkındaki bilgileri ve bunlarla başa çıkma yöntemleri
- Tez No: 893885
- Danışmanlar: PROF. DR. YEZDAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, kimya öğretmeni adaylarının reaksiyon hızı kavramlarıyla ilgili anlayışlarını, öğrencilerin alternatif kavramları hakkındaki bilgilerini ve reaksiyon hızı konusundaki öğrencilerin alternatif kavramlarıyla başa çıkma stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, öğretmen eğitimi programlarında pedagojik alan bilgisi dersleri aldıkça kimya öğretmeni adaylarının öğrencilerin alternatif kavramları konusundaki bilgilerindeki değişim ve bu alternatif kavramlarla nasıl başa çıktıkları araştırılmıştır. Bu araştırmaya Ankara'da bir üniversitede okuyan yirmi kimya öğretmen adayı katılmıştır. Grup 1, herhangi bir pedagojik alan bilgisi dersi almamış yedi öğretmen adayından oluşmaktadır. Grup 2, pedagojik alan bilgisi derslerinin çoğunu tamamlamış altı öğretmen adayını içermektedir. Grup 3, tüm pedagojik alan bilgisi derslerini tamamlamış yedi öğretmen adayından oluşmaktadır. Öğretmen adaylarının reaksiyon hızı konusundaki anlamalarını, öğrencilerin bu konuda alternatif kavramları hakkındaki bilgilerini ve bu alternatif kavramları ortadan kaldırmak için kullandıkları yöntemleri değerlendirmek için beş senaryo tabanlı soruyu içeren bir anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Verilerin analizi, grup 3'teki öğrencilerin çoğunun reaksiyon hızı kavramında en az alternatif kavrama sahip olduğunu göstermiştir. Ancak, hala reaksiyon hızı-zaman grafiğini yorumlama konusunda alternatif kavramlara sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca, pedagojik alan bilgisi dersleri almak, öğretmen adaylarının öğrencilerin alternatif kavramlarını belirleme yeteneklerini ve çeşitli öğretim stratejileri seçme becerilerini geliştirmiştir. Ancak, kimya öğretmen adaylarının öğrencilerin alternatif kavramlarını belirlemesi, bu alternatif kavramları ortadan kaldırmak için uygun yöntemi kullanacaklarını garanti etmez. Bu çalışmanın öğretmen eğitimi programları için bazı önerileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine pre-service chemistry teachers' conceptions of reaction rate concepts, their knowledge of learners' alternative conceptions and their teaching strategies to handling learners' alternative conceptions in the rate of reaction topic. Moreover, the change in pre-service chemistry teachers' knowledge of learners' alternative conceptions and how they deal with learners' alternative conceptions as they take pedagogical content knowledge courses in teacher education programs was explored. Twenty pre-service chemistry teachers at a university in Ankara were involved in this research. Group 1 was composed of seven pre-service teachers who did not take any pedagogical content knowledge courses. Group 2 involved six pre-service teachers who completed most of the pedagogical content knowledge courses. Group 3 included seven pre-service teachers who completed all pedagogical content knowledge courses. A questionnaire, involving five scenario-based questions and semi-structured interviews were used to assess pre-service chemistry teachers' conceptions, knowledge of learners' alternative conceptions and methods used to eliminate these alternative conceptions in the reaction rate topic. Analysis of data showed that Group 3 students had the least alternative conceptions of most of the reaction rate concepts. However, they still had alternative conceptions about interpreting reaction rate-time graph. Moreover, taking pedagogical content knowledge courses enhanced pre-service teachers' ability to identify students' alternative conceptions and their selection of various teaching strategies. However, identification of students' alternative conceptions by pre-service chemistry teachers does not guarantee the use of suitable method to eliminate these alternative conceptions. This study has some implications for teacher education programs.