Kore Cumhuriyeti ceza muhakemesi hukukunda alternatif çözüm yolları
Alternative resolution methods in criminal procedure law of the Republic of Korea
- Tez No: 893973
- Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN DEGİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Kore Cumhuriyeti'nde ceza muhakemesi hukukunda alternatif yollara ilişkin olarak; savcının soruşturma başlatabileceği suçların kapsamının daraltıldığı, savcı ile polis arasındaki emir ve talimat ilişkisinin iş birliği ilişkisine dönüştürüldüğü, bu sebeplerle soruşturma evresini sonlandıran ceza muhakemesi kurum ve kararlarının kıyasla daha çeşitli olduğu görülmüştür. Kovuşturmayı sonlandıran alternatif yolların da ülkemize kıyasla, ceza bağlamında farklılıklar taşıdığı sonucuna varılmıştır. Uzlaştırmaya sevk edilebilecek suçların kapsamının ceza muhakemesi sistemimize göre daha geniş olduğu görülmektedir. Kamu davasının açılmasının ertelenmesinde; şüphelinin sabıka kaydına işlenmesi ve şüphelinin tek itiraz yolunun Kore Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru olması, önemli farklılıklar olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was observed that in the Republic of Korea, the scope of crimes which the prosecutor can initiate an investigation has been narrowed down, the police have a more active role in the investigation and the order and instruction relationship between the prosecutor and the police has been transformed into a cooperation relationship. For the aforementioned reasons, the procedural institutions and decisions that end the investigation phase are more diverse compared to the Turkish system. The scope of crimes that can be referred to conciliation is wider than our system. In the postponement (suspension) of the opening of a public lawsuit; suspension of prosecution/indictment is recorded in the suspect's criminal record, and the only way the suspect can appeal against the postponement decision is to individually apply to the Constitutional Court of the Republic of Korea.