Koro eğitiminde QR kodlar aracılığıyla erişilen dijital eğitim materyallerinin kullanımına yönelik bir model önerisi
A model suggestion for the use of digital education materials accessed through QR codes in choir education
- Tez No: 893974
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, koro eğitiminde QR kodlar aracılığıyla erişilebilen dijital eğitim materyallerinin kullanımına yönelik bir model geliştirilmiştir. Model, koro eğitimi süreçlerinde eğitim materyallerine erişimi kolaylaştırmayı ve eğitim kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Dijital materyallerin etkin kullanımı ile koro eğitiminin daha interaktif ve verimli hale getirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen model, dijital içeriklerin entegrasyonu ve QR kodlar aracılığıyla hızlı erişim sağlanmasıyla, koro eğitiminin genel süreçlerine önemli katkılarda bulunmasını varsaymaktadır. Araştırmada, Tasarım Temelli Araştırma (Design-BasedResearch, DBR) yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, eğitimde yeni modeller ve araçlar geliştirmek için pratik uygulamalarla teori arasında köprü kurar. Araştırmada, toplam 24 adet olmak üzere 8 adet çocuk şarkısı, 8 adet marş, 4 adet iki sesli koro eseri ve 4 adet dört sesli koro eseri üzerinde çalışılmıştır. Çalışma kapsamında mevcut koro eğitiminde dijital materyallerin ve QR kodların entegrasyonuyla ilgili sorunlar ve ihtiyaçlar belirlenmiş, notasyon videoları, artikülasyonlar, nüanslar, nefes yerleri, metronom ve hız terimlerini içeren videolar, daha önce seslendirilmiş korolara ait örnek videolar ve koro şefi notları gibi dijital içerikler geliştirilmiştir. Bu içerikler, Finale nota yazım programı kullanılarak dijital ortama aktarılmış ve müzikal işaretlemeler ile renklendirilmiştir. Dijitalleştirilen notalar, Camtasia yazılımı kullanılarak ekran videosu çekimi ile notasyon videolarına dönüştürülmüştür. Videoların müzikal doğruluğu, görsel netliği ve işitsel kalitesi değerlendirilmiş ve gerekli revizyonlar yapılmıştır. Bu araştırmada, hazırlanan eğitim materyallerinin imgesel olarak tasvirleri ve detaylı betimlemeleri yapılmıştır. Çalışma kapsamında bir e posta adresi açılarak her esere ait drive dosyası oluşturulmuştur. Eserlerin sol köşesine QR kodlar yerleştirilmiş, QR kodlar okutulunca drive dosyalarına erişim sağlanmıştır. Drive dosyalarının içeriğine eserlerin solfej videosu, midisi, 2 sesli, 4 sesli ve her partinin ayrı ayrı notasyon videoları, şef notaları ve örnek koro kayıtları yerleştirilmiştir. Hazırlanan model önerisi kullanılabilirliği açısından incelenmek üzere uzmanlara gönderilmiş 2 uzman görüşü ile Google Form aracılığı ile 10 soru ve genel görüş belirtmeleri istenen uzman görüş formu hazırlanmıştır. Hazırlanan form 15 koro şefliği alanında uzman koro şefi ve müzik öğretmenlerine gönderilmiş, modeli inceledikten sonra formda belirtilen sorulara cevap verilmeleri istenmiş, model hakkında görüşleri alınmıştır. Her bir dijital içeriğin koro eğitimi sürecindeki rolü ve etkinliği, koro şefliği alanındaki 15 uzman eğitmene sunulan değerlendirme formu cevapları doğrultusunda kapsamlı bir şekilde betimlenmiştir. Uzmanların büyük çoğunluğu önerilen modelin teorik temellerinin sağlam ve güncel literatüre dayandığını, dijital eğitim materyallerine QR kodlar aracılığıyla erişimin koro eğitiminin kalitesine olumlu bir etkisi olduğunu, Modelin uygulanabilirlik ve sürdürülebilirlik açısından olumlu bir değerlendirme aldığı, modelin koro eğitimi alanında uzun vadeli ve sürdürülebilir bir yaklaşım sunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Dijital materyallerin koro eğitiminin kalitesine olan katkıları belirlenmiş ve geliştirilen modelin uygulanabilirliği ve etkinliği hakkında bilgiler elde edilmiştir. Sonuç ve öneriler kısmında daha kapsamlı açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a model was developed for the use of digital educational materials accessible through QR codes in choral education. The model aims to facilitate access to educational materials in choral education processes and increase the quality of education. With the effective use of digital materials, it is aimed to make choral education more interactive and efficient. The developed model assumes that it will make significant contributions to the overall processes of choral education by integrating digital content and providing quick access through QR codes. Design-BasedResearch (DBR) method was used in the research. This method bridges theory with practice to develop new models and tools in education. In the research, 8 children's songs, 8 anthems, 4 two-voice choral works and 4 four-voice choral works, totaling 24 pieces, were studied. Within the scope of the study, problems and needs related to the integration of digital materials and QR codes in current choral education were identified, and digital content such as notation videos, videos containing articulations, nuances, breathing places, metronome and speed terms, sample videos of previously performed choirs and conductor notes were developed. These contents were digitized using Finale notation software and colored with musical markings. The digitized scores were converted into notation videos by shooting screen videos using Camtasia software. The musical accuracy, visual clarity and auditory quality of the videos were evaluated and necessary revisions were made. In this study, the prepared educational materials were imaginatively depicted and detailed descriptions were made. Within the scope of the study, an e-mail address was opened and a drive file was created for each work. QR codes were placed on the left corner of the works, and access to the drive files was provided by scanning the QR codes. The content of the drive files included solfege videos, midis, 2-voice, 4-voice and separate notation videos of each part, conductor's notes and sample choir recordings. The model proposal was sent to experts to be examined in terms of its usability, and an expert opinion form was prepared with 2 expert opinions and 10 questions and general opinions via Google Form. The prepared form was sent to 15 choral conductors and music teachers who are experts in the field of choral conducting, and after examining the model, they were asked to answer the questions specified in the form and their opinions about the model were obtained. The role and effectiveness of each digital content in the choral education process was comprehensively described in line with the answers to the evaluation form presented to 15 expert educators in the field of choral conducting. The majority of the experts concluded that the theoretical foundations of the proposed model are sound and based on current literature, access to digital educational materials through QR codes has a positive effect on the quality of choral education, the model received a positive evaluation in terms of applicability and sustainability, and the model offers a long-term and sustainable approach in the field of choral education. The contributions of digital materials to the quality of choral education were determined and information about the applicability and effectiveness of the developed model was obtained. More comprehensive explanations are given in the conclusion and recommendations section.