Cinsiyet ayrımcılığının işten ayrılma niyeti ve işte mutluluk üzerindeki etkilerinin belirlenmesi: Antalya Belek bölgesindeki otel işletmelerinde bir uygulama
Determination of the effects of gender discrimination on intention to quit work and happiness at work: an application in hotel management in Antalya Belek region
- Tez No: 894004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNE ERDOĞAN MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kariyer hedefleri olan kadın işgörenlerin erkek işgörenlere göre işletmelerde daha fazla çaba sarf etmeleri gerekmektedir ve iş sorumlulukları yanı sıra ailevi sorumluluklarını da yerine getirmek zorundadırlar. Kadın işgörenlerin bu sorumlulukları yanı sıra çalışmakta oldukları işletmelerde birçok ayrımcılık uygulamalarına maruz kalmaktadırlar. Bu sebeplerden dolayı kadınların işletmelerde kalıcılık sağlamaları ve kariyer hedeflerini yerine getirmeleri için toplumsal basma kalıp düşüncelere uygulamak zorundadırlar. Turizm sektörü kadın ve erkek işgörenlerin daha yoğun olduğu bir sektördür. Bu çalışmada turizm sektöründe görev alan kadın ve erkek işgörenlerin cinsiyet ayrımcılığına karşı olan tutum ve davranışlarını incelemektir. Bununla birlikte cinsiyet ayrımcılığının işgörenlerin işte mutluluk durumlarını ve işten ayrılma niyetleri arasındaki pozitif veya negatif ilişkiyi ölçmektir. Araştırma Antalya Belek bölgesinde bulunan 5 yıldızlı otel işletmelerimdeki 500 işgörene uygulanmıştır. Eksik ve hatalı anketler elenmiştir. Araştırmada 445 anket formu değerlendirilmeye alınmıştır. Katılımcılara işten ayrılma niyeti ölçeği, cinsiyet ayrımcılığı ölçeği ve işte mutluluk ölçeğinden oluşan 22 anket sorusu ile 3 adet açık uçlu soru yöneltilmiştir. Toplanan verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Çalışmada demografik analiz, T-testi, One Way Anova kolerasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre erkek ve kadın işgörenlerin işletme içerisinde ayrımcı tutum ve davranışlara tolerans gösterdikleri gözlenmiştir. İşletme içerisinde kadınlara karşı negatif ve pozitif ayrımcılık uygulamaları maruz kalmaktadırlar. Cinsiyet ayrımcılığı davranışlarının işten ayrılma niyetini ortaya çıkarttığı ve işte mutluluk durumlarını negatif etkilediği görülmektedir. Çalışma sonuçları işgörenlerin cinsiyet ayrımcılığı konusunda eğitim almaları ve kadın işgörenlerin ücretlendirme, emeklilik, terfi konularında eşit biçimde değerlendirilmeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Female employees with career goals need to make more effort in enterprises than male employees, and they have to fulfill their family responsibilities as well as their job responsibilities. In addition to these responsibilities of women employees, they are subjected to many discrimination practices in the enterprises in which they work. For these reasons, women have to apply social stereotypical thoughts in order to ensure permanence in enterprises and fulfill their career goals. The tourism sector is a sector where male and female employees are more concentrated. In this study, the attitudes and behaviors of male and female employees working in the tourism sector against gender discrimination is examined. Likewise, gender discrimination is to measure the positive or negative relationship between employees' happiness at work and their intention to quit their jobs. The research was applied to 500 employees in my 5-star hotel establishments located in Antalya Belek region. Incomplete and erroneous surveys have been eliminated. 445 survey forms were taken into consideration in the research. Participants were asked 22 survey questions consisting of the intention to quit work scale, the gender discrimination scale and the happiness at work scale, as well as 3 open-ended questions. The SPSS program was used in the analysis of the collected data. Demographic analysis, T-test, One Way ANOVA, cholera and regression analysis were used in the study. According to the findings obtained, it has been observed that male and female employees tolerate discriminatory attitudes and behaviors within the enterprise. They are subjected to negative and positive discrimination practices against women in the business. It is seen that gender discrimination behaviors reveal the intention to quit work and negatively affect their happiness status at work. The results of the study show that employees should receive training on gender discrimination and that women employees should be evaluated equally in matters of remuneration, retirement, promotion.