Verification study of wire arc additive manufacturing of titanium alloy TI6AL4V
Titanyum alaşımı TI6AL4V'nin tel ark eklemeli imalatının doğrulama çalışması
- Tez No: 894003
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE NİKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez kapsamında, tel ark eklemeli imalat (TEAİ) yöntemi, titanyum alaşımı Ti6Al4V'nin üretimi için kullanılmıştır. Tel ark eklemeli imalat, yönlendirilmiş enerji yığma (YEY) yöntemlerinin bir alt kategorisidir. Bu tezde kullanılan TEAİ sisteminin başlıca unsurları, hareket hızından, tel besleme hızından ve ısı girdisinden sorumlu olan sırasıyla 6 eksenli robotik sistem, tel besleme ünitesi ve TIG kaynak makinesidir. Ayrıca, titanyumun yüksek oksijen açlığı nedeniyle esnek bir inert odası da tasarlanmış ve üretilmiştir. Esnek inert odası, atmosferin oksijenini uzaklaştırmak için argon ile doldurulmuştur. Bu ekipmanların yardımıyla, Ti6Al4V alaşımından bir test duvarı üretilmiştir. Bu duvar, standartların gerektirdiği numunelerin sayısına göre tasarlanmıştır. Gözenek veya çatlak varlığını kontrol etmek için tahribatsız testler yapılmıştır. Numuneler, kesim işlemi sırasında minimum ısıya maruz kalması için su jeti kesim yöntemiyle test duvarından çıkarılmıştır. Malzemenin dayanıklılık verilerini elde etmek için tahribatlı test olarak çekme ve yorulma testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, wire arc additive manufacturing (WAAM) method is investigated for production of titanium alloy Ti6Al4V. WAAM is a sub category of directed energy deposition (DED) methods. Tungsten inert gas (TIG) based WAAM technology is utilized for production. 6 axis robotic system, wire feeding unit, welding machine are main elements of the WAAM system used in this thesis. These three equipment are responsible from travel speed, wire feeding speed and heat input, respectively. In addition, flexible inert chamber is also designed and manufactured since titanium's high oxygen affinity. Flexible inert chamber is filled with argon to exclude volume from atmosphere's oxygen. With the help of these equipment, a test wall is printed from Ti6Al4V alloy. It is designed according to required specimen numbers of the standards. Non-destructive tests are conducted for checking porosity or crack presence. Specimens will be extracted from the test wall with water jet cutting method for minimum heat exposure during cutting process. Tensile and fatigue test are conducted as destructive test for obtaining strength data of the material.