Kanallarda nanoparçacık eklenmiş akışkanların taşınım sınır şartı laminer akış birleşik ısı transferi problemi
Conjugate heat transfer problem in laminer flow of nanoparticle added fluids in channels in convective boundary condition
  1. Tez No: 894022
  2. Yazar: IHSSAN MOHAMMED ALI RASHID RASHID
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ULAŞ ATMACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kalın cidarlı borularda birleşik ısı transferi problemi laminer nanoakışkan ve cidar eksenel iletiminin etkileri göz önüne alınarak geçici rejim için incelenmiştir. Akışın hidrodianmik olarak geliştiği varsayılan iki bölgeli bir mikroboruda, problem yalıtılmış üst akış bölgesi ve alt akış bölgesinde taşınım sınır şartı için bir sonlu farklar yöntemi ile çözülmüştür. Temel akışkana eklenen iki farklı nanopartikülün ve üç farklı konsantrasyonda parametrik bir çalışma yapılmıştır. Peclet, Brinkman ve Biot sayılarının, cidar kalınlık oranı, cidar nanoakışkan ısıl iletkenlik oranı, ve cidar nanoakışkan ısı yayılım katsayısı oranlarının ısı transferi parametrelerine etkileri incelenmiştir. Nanoakışkanın sonuçlarının karşılaştırılması için saf su sonuçları da verilmiştir. Cidar ve akışkan eksenel iletiminden dolayı üst akış bölgesine önemli oranda ısı transferi olduğu belirlenmiştir. Isı transferi karakteristikleri eklenen nanopartikül ve konsantrasyonu ile değişmektedir. Ayrıca iki farkı nanoakışkanın sonuçları karşılaştırmalı olarak sunulmuş ve parametrik değerler ile sonuçların değişimi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conjugated heat transfer in thick-walled pipes for thermally developing laminar flow is investigated involving two-dimensional wall and nanofluid conduction for unsteady state condition. The problem is solved by a finite difference method for hydrodynamically developed flow in a two regional micropipe in which the upstream region is insulated and the downstream region is subjected to convective boundary condition. A parametric study is done to analyze the effects of two different nanoparticles added to base fluid for three different concentration ratios. The effects of Peclet number, Brinkman number, Biot number, wall thickness ratio, wall to nanofluid conductivity ratio, wall to nanofluif thermal diffusivity ratio on heat transfer parameters are analysed. Base fluid results are also presented for comparison of nanofluids. Considerable amount of heat is transferred through the upstream region due to both wall and fluid axial conduction. It is seen that the heat transfer characteristics are changing with the added nanoparticle and amount of concentration. Comparison of two different nanofluid results are given and the results affected by the parameter values are presented also.