Antalya Devlet Tiyatrosu sahnelerinde kullanılan kıyafetleri tamamlayan baş süslemelerinin incelenmesi ve turistik ürüne uyarlanması
Examination of head decorations that complement the clothes used on Antalya State Theater stages and adaptation to touristic products
  1. Tez No: 894027
  2. Yazar: ZEHRA AYTÜRK MERZİFONLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Her toplumun kendine ait kültürel değerleri bulunmaktadır. Türk tarihinin ne denli geniş bir kültürel hazineye sahip olduğunu müzelerimizden de yola çıkarak söylemek mümkündür. Geniş ve köklü kültürümüzün en değerli parçalarından biri de şüphesiz ki giyim-kuşam kültürüdür. İnsan yapısı gereği fiziksel ve biyolojik anlamda giyinme-örtünme gereği duymaktadır bu durum da beraberinde köklü bir giyim-kuşam geçmişi getirmektedir. Kıyafeti tamamlayan en önemli unsurlardan biri de baş süslemeleridir. Baş süslemeleri her ne kadar ihtiyaçtan doğmuş olsa da zamanla estetik olgusu da olaya dahil edilerek gelişmiş ve farklı şekillerde karşımıza çıkmıştır. Zaman içerisinde ise yalnızca süslenme ve korunma gibi temel ihtiyacı karşılayan malzemeler olmaktan çıkıp içinde dini, siyasi, kültürel değerler taşıyan ve kökenleri itibarıyla etnografik çalışmalar gerektiren sosyolojik kaynaklar haline gelmiştir. Günümüzde de şapka ve baş süslemeleri aksesuar olarak kullanılmaktadır. Sahne sanatlarında karşımıza çıkan ve sahnelenen oyunda oyuncunun rolü için hazırlanmış olan kıyafetler ve bunları tamamlayan aksesuarlar bulunmaktadır. Sahne sanatlarında kullanılan aksesuarlar seyirciye rolün etkin bir şekilde aktarılması açısından son derece önemlidir. Yapılan araştırmada Antalya Devlet Tiyatrolarında sahnelenen oyunlarda kullanılan kıyafetleri tamamlayan baş süslemelerinin malzeme, teknik, renk, model ve kompozisyon açısından incelenmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every society has its own cultural values. It is possible to tell how wide a cultural treasure Turkish history has, based on our museums. One of the most valuable parts of our broad and deep-rooted culture is undoubtedly our clothing culture. Due to human nature, he feels the need to dress and cover himself physically and biologically, and this brings with it a deep-rooted clothing history. One of the most important elements that complete the outfit is the head decorations. Although head decorations were born out of necessity, they developed over time by incorporating aesthetics and appeared in different forms. Over time, they have ceased to be materials that only meet basic needs such as decoration and protection, and have become sociological resources that carry religious, political and cultural values and require ethnographic studies due to their origins. Today, hats and head decorations are used as accessories. In the performing arts, there are clothes prepared for the actor's role and accessories that complement them in the staged play. The accessories used in performing arts are extremely important in terms of effectively conveying the role to the audience. In the research, the head decorations that complement the clothes used in the plays staged in Antalya State Theaters were examined in terms of material, technique, color, model-composition.