Bademler Sanat Köyü- Sabiha Tansuğ Müzesinde bulunan geleneksel başlıkların incelenmesi ve turistik ürüne uyarlanması
Examination of traditional headdresses in Sabiha Tansuğ art and culture house and adaptation to touristic products
- Tez No: 894028
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sabiha Tansuğ, 1965 yılından günümüze Anadolu Türkmenleri ve giyim kuşamları hakkında pek çok araştırma yapmış, bu konuda yurt içi ve yurtdışında sayısız sergiler açmıştır. 55 yıldan beri derlediği koleksiyonunu sergileyeceği müzeyi kurmak için İzmir'in Urla ilçesine taşınmıştır. Bu çalışmada Sabiha Tansuğ koleksiyonundan seçilen başlıkların boyut, renk, teknik, model ve kompozisyonlarının incelenmesi ve belgelenerek, rapor halinde ortaya konması amaçlanmıştır. Sabiha Tansuğ müzesinde bulunan başlıklar üzerinde inceleme yapılmış; elde edilen fotoğraflar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma sonuçlarının analiz ve yorumlamasında frekans ve yüzde dağılımları dikkate alınmıştır. Günümüzde kadın başlıkları bazı yörelerde hala varlığını sürdürmektedir. Başlıkların belgelenmesi, geleneksel değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Sabiha Tansuğ has done a lot of research on Anatolian Turkmens and their clothing since 1965 and has opened numerous exhibitions on this subject at home and abroad. He moved to Urla district of Izmir to establish a museum where he will exhibit his collection that he has compiled for 55 years. In this study, it is aimed to examine the size, color, technique, model and composition of the titles selected from the Sabiha Tansuğ collection, document them and present them in a report. An examination was made on the titles in the Sabiha Tansuğ museum; The photographs obtained were examined in detail. Frequency and percentage distributions were taken into account in the analysis and interpretation of the research results. Today, women's headdresses still exist in some regions. Documenting the titles is important in terms of preserving traditional values and transferring them to future generations.